“Uygur Soykırımı araştırılsın” önergesi reddedildi

İYİ Parti’nin, Uygur Türklerinin sorunlarının araştırılmasına ilişkin verdiği önerge, AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, bu konuya dair yedi defa verdikleri araştırma önergesinin yine reddedildiğini belirterek "Zulüm gören soydaşlarımızla ilgili aktardığımız somut bilgilere ve çağrılarımıza cevaben iktidar, bizleri ABD’nin, Batı’nın oyununa düşmekle itham etti." dedi.

‘UYGUR TÜRKLERİNİN SORUNLARI ARAŞTIRILSIN’ ÖNERGESİNE RET
İYİ Parti’nin, "Doğu Türkistan'da yaşayan Uygur Türkleri ile Çin'in diğer bölgelerinde yaşayan Müslüman halkların sorunlarının araştırılması" önergesi AK Parti ve MHP milletvekilleri tarafından reddedildi. Önergenin gerekçesini açıklayan İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, bu konuya dair yedi defa verdikleri araştırma önergesinin yine AKP ve MHP tarafından reddedildiğini hatırlattı.

SEZGİN, ÖNERGEYE DAİR ŞUNLARI KAYDETTİ:
“İktidar, uzun süre soydaşlarımızın yaşadığı zulme ısrarla sessiz kalmış, adeta göz yummuştu. Uygurların ve Çin topraklarında yaşayan diğer Türk ve Müslüman toplulukların kimliklerine göre yaşama taleplerinin terörizmle bağlantılı olduğu yalanını işleyen despot Çin rejimi, her bir soydaşımızı potansiyel ‘terörist’, her türlü kimlik ifadesini ‘isyan’, zulme karşı itirazları ve hak arayışlarını da ‘terörizm’ olarak takdim etmektedir. Zulüm gören soydaşlarımızla ilgili aktardığımız somut bilgilere ve çağrılarımıza cevaben iktidar, bizleri ABD’nin, Batı’nın oyununa düşmekle itham etti.”

İYİ Parti’nin önerisini HDP ve CHP destek verdi.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 994 kişi okudu!
21/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.