“Uygur Politikası Kanun Tasarısı” onaylandı

29 Kasım 2023 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Üyesi Bayan Young Kim tarafından sunulan “Uygur Politikası Kanun Tasarısı”, Dışişleri Komitesi'nin tam oyu ile kabul edildi.

ABD Avam kamerası Dışişleri Komitesi, 29 Kasım'da, Hong Kong Ekonomi ve Ticaret Ofisi'nin Sertifika Yasası (HKETO) 0'a karşı 30 oyla kabul edilirken, Çin'in önemli ileri teknolojilere erişmesini engelleyen, Tibet ve Doğu Türkistan'daki insan hakları konuları da dahil olmak üzere Çin’le ilgili bir dizi yasa tasarısı onandı. 

Avam kamerası Dışişleri Komitesinde kabul edilen tasarılar içerisinde dikkat çekeni ise ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi, Asya-Pasifik Alt Komitesi başkanı Cumhuriyetçi Temsilci bayan Young Kim ve de bazı partiler üstü milletvekilleri tarafından sunulan “Uygur Politikası Kanun Tasarısı” oldu.

KAPILARIN AÇILMASI YÖNÜNDE ÇALIŞILACAK
“Uygur Politikası Kanun Tasarısı”, ABD Kongresi'nin Çin'e, Doğu Türkistan'ı dış dünyaya, medyaya, Kongre üyelerine, özellikle Çin İşleri Komitesi üyelerine açması ve bu kişilerin bölgeyi serbestçe, hiçbir kısıtlama olmaksızın ziyaret etmelerine olanak sağlaması konusunda çalışılmasını gerektiriyor. 

Tasarı ayrıca Çin'e, Doğu Türkistan'daki Uygurların ve diğer Müslüman etnik grupların kendine özgü kültürünü, dini inancını ve ana dillerini kullanma özgürlüğü tanıması ve koruması, barışçıl bir şekilde hak hukukunu savunan kişileri baskı altına almaması, keyfi hapsetmemesi çağrısında bulunuyor. 

İLGİLİ HABERLER: DAHA FAZLA BASKI UYGULANMASI TALEP EDİLİYOR

“Uygur Politikası Kanun Tasarısı” aynı zamanda, ABD hükümetinin, Doğu Türkistan'daki Uygurlar ve diğer etnik gruplar üzerindeki baskı ve ciddi insan hakları ihlalleri konusunda Çin'e baskı uygulamak ve Doğu Türkistan'daki tüm esir kamplarını kapatmak için benzer hassasiyete sahip ülkelerle de birlikte çalışılmasını talep ediyor.

Dışişleri Komitesinde tam oy ile kabul edilen “Uygur Politikası Kanun Tasarısı” bundan sonraki süreçte, önce Amerika Birleşik Devletleri Avam kamerasına ve daha sonra Temsilciler meclisinin onayına sunulacak.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: VOA

Bu Haberi 409 kişi okudu!
01/12/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.