“Ulusal Gün” bahanesiyle 50 Uygur tutuklandı

İşgalci Çin yönetimi, Çin Komünist Parti (ÇKP) kuruluşunun 74. Yıldönümünü 1 Ekim'de “Ulusal Gün” ilan ederek kutluyor. 

Elde edilen bulgularda, Çin rejiminin Doğu Türkistan'daki iki köyde 50'ye yakın Uygur Türkü masum köylüleri, “Çin Ulusal Günü” tatili öncesinde düzenlenen güvenlik operasyonlarını bahane ederek tutukladığı ve bilinmeyen gözaltı merkezlerinde alıkoyduğu öğrenildi.

 Özgür Asya Radyosunun (RFA) aktardığına göre, işgalci Çin polisi, Doğu Türkistan’ın Hoten ve Kaşgar illerine bağlı iki köyde 50’ye yakın Uygur köylüyü, Çin Ulusal Günü tatili öncesinde düzenlenen güvenlik operasyonlarını bahane ederek suçsuz yere tutukladı.  Sözde “Ulusal Gün” Kutlamaları ve tatil öncesi Uygur Türklerini hedef alan bir dizi operasyon düzenleyen Çin, Hotan vilayetinin Kiriye ilçesine bağlı Siyek köyünden 40’ı aşkın kişi ve Kaşgar vilayetinin Peyzivat ilçesine bağlı Tirim köyünden 8 kişiyi, hiçbir gerekçe göstermeden gözaltına aldı.

DAHA FAZLA GÖAZLTI İHTİMALİ VAR 
Gözlemciler söz konusu operasyonların, 2017 yılında başlatılan keyfi tutuklamalar sırasında, henüz 18 yaşına girmemiş olan ve tutuklanmaktan kurtulan Uygur gençleri hedef aldığı ve Filistin- İsrail savaşında Müslümanların sessizliğinden cesaret alan Çin mezaliminin, ilerleyen günlerde keyfi tutuklamalarını arttıracağı ihtimalini değerleniyor.  

2017 ve 2018 yıllarında işgalci Çin, Doğu Türkistan'da yaklaşık 2 milyon Uygur'u gözaltına almıştı. O gün bugündür keyfi tutuklamalarını sürdüren rejim, her yıl aynı sayıyı takip edecek şekilde dönüşümlü olarak Uygurları Toplama Kamplarında alıkoyuyor.


İLGİLİ HABERLER: ÇİN'İN KİTLESEL TOPLAMA KAMPLARI 


Çinli otoriter rejimin "Eğitim Merkezi " adını verdiği, ancak tıpkı Nazilerin ceza kamplarını andıran Toplama Kamplarına gönderilen Uygurlar, işkence ve çeşitli kimyasallarla kısırlaştırılırken, çoğunluğu “ucuz iş gücü” olarak, Köle işçiliğe zorlanıyor. 

ÇİN’İN SUÇUNU GİZLEME ÇABASI 
Gelinen noktada bahse konu kamplarda Çin’in soykırım girişiminde bulunulduğu uluslararası kuruluşlar ve güvenilir raporlarla ve güçlü delillerle belgelenmiş durumda olmasına rağmen, Kurnaz Çinliler ise sürekli olarak, delillendirilen soykırım girişiminin varlığını yalanlıyor ve kampların mesleki eğitim merkezleri olduğunu savunarak, bütün bunların denizaşırı güçlerin Çin’i dizginlemek için kurduğu oyun olduğunu iddia ediyor. 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 737 kişi okudu!
14/10/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.