“Önceliğimiz köle işçiliğe karışan şirketleri cezalandırmak”

ABD İç Güvenlik yetkilisi, bu yılki çalışmalarının önceliği olarak Doğu Türkistan'daki zorla çalıştırmaya karışan daha fazla şirketi yaptırım listesine eklemek olduğunu söyledi.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı'nın Strateji, Politika ve Planlamadan sorumlu Müsteşar Yardımcısı Robert Silvers, 17 Mart'ta bu yılki en önemli görevlerinden birinin zorla çalıştırmayla ilişkili daha fazla şirketi yaptırım listesine almak olduğunu söyledi.

ABD ÇİN’E KARŞI DİĞER ÜLKELERİ İKNA EDECEK
Robert Silvers ayrıca bu yıl çalışmaları arasında kendileriyle benzer hassasiyetlere sahip olan Avrupa ülkelerinin yanı sıra Japonya, Avustralya ve Hindistan gibi ülkeleri Çin’e karşı aynı uygulama mekanizmalarını kullanmaya ikna etmek olduğunu da sözlerine ekledi.

Bilgilere göre ABD 2021 yıl sonunda uygulamaya başladığı "Uygur Zorla Çalıştırmayı Önleme Yasası" gereğince ABD İç Güvenlik Bakanlığı'nın zorla çalıştırmayla üretilen ürünlerin devri ve satışına karıştığı tespit edilen şirketler için bir ceza listesi oluşturması gerekiyor.

GÜVENİLİR RAPORLARA DAYANIYOR
Washington'daki Hudson Enstitüsü'ndeki bir etkinlikte konuşan Robert Silvers, STK'lar ve diğer topluluklardan gelen güvenilir raporlara dayanarak, Doğu Türkistan'da faaliyet gösteren birçok şirketin isimlerini tescil ettirmek ve Amerika Birleşik Devletleri'ne ait şirketlerin zarar görmemesi için bu menfur uygulamalara giriştiklerini savundu.

Konuşmasının sonunda Doğu Türkistan'daki durumu izlemeye devam ettiklerini, İç Güvenlik Bakanlığı'nın şu anda araştırma ve cezayı infaz sürecinde olduğunu dile getirdi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 208 kişi okudu!
20/03/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.