“Köle İşçiliği durdurmada fark yaratacak”

Amerika'nın Sesi VOA’nın haberine göre, Avrupa Komisyonu 14 Eylül'de tüm zorla çalıştırma ürünlerinin AB pazarında satışını yasaklayacak önlemler içeren bir karar taslağı önerdi. Avrupa Komisyonu'nun önerisi, AB'de tüketilen ve ihracat için üretilen ve ithal edilen tüm ürünleri kapsıyor.  Ancak AB önerisinde zorunlu çalıştırma ürünlerini kullanan belirli endüstrilerden veya şirketlerden bahsedilmiyor.

Avrupa Komisyonu Perşembe günü yaptığı açıklamada, Komisyonu'nun önerdiği kapsamlı önlemlerin öneminden bahsedilirken, dünyanın dört bir tarafında ve birçok sektörde yaklaşık 27,6 milyon insanın zorla çalıştırıldığı ve ekseri çoğunluğu özel sektörde gerçekleşiyor olsada, zorla çalıştırmanın devlet tarafından güçlendirildiği vurgulanıyor.

Açıklamada ayrıca, AB'nin önerisinin uluslararası kabul görmüş tanım ve standartlara dayandığı ve küresel ortaklarla yakın işbirliği mekanizması kurma ve AB üye devlet yetkililerinin zorla çalıştırma ürünlerini Avrupa pazarından çıkarma hakkına sahip olacağı belirtildi. AB gümrük makamlarının zorla çalıştırma ürünlerinin AB'ye giriş çıkışlarını sıkı kontrol ederek bu malların AB'ye girişini yasaklaması gerektiği konusunda uyarıyor.

“BU ÖNERİ FARK YARATACAK”
AB Yürütme Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Ticaret Temsilcisi Valdis Dombrovskis, teklifin dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen modern köleliğin ele alınmasında gerçek bir fark yaratacağını ifade ederek “zorla çalıştırma ürünleri AB pazarından kaldırılacaktır.” Dedi.

Avrupa Komisyonu tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, İlk aşamada, AB üye ülkeleri farklı kaynaklardan gelen bilgilere dayanarak zorla çalıştırma riskini değerlendirecekleri, Prosedürlere bağlı olarak, sivil toplum kuruluşları tarafından sağlanan materyalleri, belirli ürünlere ve coğrafi alanlara odaklanan zorla çalıştırma riskleri gibi veritabanlarını ve şirket öz denetimlerini içereceği öne sürülüyor.

ÇİN’İN ZORLA ÇALIŞTIRMA UYGULAMASI
Yüzbinlerce Uygur Türkü'nün bölgedeki fabrikalarda zorla çalıştırıldığı ayyuka çıkmış, Doğu Türkistan'daki bazı işletmeler, "zorla çalıştırma" yoluyla üretim yapıldığına dair suçlamaların hedefi olmuştu.

Washington yönetimi, Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türkleri ile diğer etnik ve dini gurupların zorla çalıştırılması yoluyla ürettiği malların ABD'ye ithalatının yasaklanmasını öngören “Uygur zorunlu çalıştırmayı önleme” yasasını 21 Haziran 2022 tarihinde yürürlüğe koyarak suçlamaların hedefi olan işletmelere ve onlarla çalışan şirketlerin aksini ispat etmesini istemişti.

“UYGURLAR MUTLU” PROPAGANDASI YAPIYOR
Pekin yönetiminin sözcüleri ise zorla çalıştırma iddialarını "Çin-karşıtı güçler tarafından uydurulmuş yalanlar" olarak nitelemiş; ülkedeki insan hakları durumunun gerçeğe aykırı olarak karalanmaya çalışıldığını, Uygurların “mutlu” olduklarını savunmuştu.

Avustralya Stratejik araştırma enstitüsü (ASPİ) raporuna göre 100 den fazla ülke ve 83 ünlü markaya mal tedarik etmede Uygur Müslümanlar köle işçi olarak kullanılıyor.

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Prees

Bu Haberi 496 kişi okudu!
16/09/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.