“Kaşgarlı Mahmut” Uygur Müzikal Tiyatrosu Türkiye’ye geldi

Kazakistan'da uzun yıllardır faaliyet gösteren Uygur Müzikal topluluğu, Türkiye turnesi kapsamında Ankara'da gösteri yaptı. Geceye pek çok üst düzey yetkili katıldı.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatının (TÜRKSOY) organizasyonuyla, Kazakistan Kültür ve Enformasyon Bakanlığı'nın desteği ile davet edilen Kazakistan Uygur Tiyatrosu “Kaşgarlı Mahmut” Müzikalini Türkiye’ye getirdi.

SEYİRCİLERİN BEĞENİNİ TOPLADI
24 Nisan Ankara'da gerçekleştirilen geceye Türk dünyasından ve Türk halkından geniş bir katılımın yaşandığı, Programda, "Divanı Lügati Türk" adlı eserin yazılışının 950. yıl dönümü dolayısıyla Dilmurat Bahaharov’un yönettiği "Kaşgarlı Mahmud" adlı Müzikal Tiyatrosu seyircilerin beğenini topladı.

Müzikale, Türksoy başkan yardımcısı Sn. Sayıt Yusuf ve pek çok akademisyenin yanı sıra üst düzey yetkililer ve siyasi parti temsilcileri de katıldı.

TÜRK DÜNYASINA ARMAĞIN EDİLDİ
Kazakistan Uygur tiyatrosu her yıl bir geleneksel olarak ilk sahneyi "Anarhan" tiyatrosuyla gösteri başlıyordu. Ancak son yıllarda bu durum değişikliğe gidilerek, Uygur tarihini anlatan "Bayançur" ve "Idikut" tiyatroları ile gösterime sunulmuştu. Özelikle bu yıl Kaşgarlı Mahmud’un 950'ıncı doğum yılı dolaysıyla, Oyuncu Sn. Dilşat Amanbayev’u başarılı performansıyla beğeni toplayan "Kaşgarlı Mahmud " müzikal tiyatrosuyla ilk gösterimi başlayarak İzleyicilerin alkışına mazhar oldu.

İLGİLİ HABERLER: 2024 "DİVANU LÜGATİT TÜRK" YILI İLAN EDİLDİ

Bilindiği üzere, Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Komitesi, Kaşgarlı Mahmut tarafından yazılmış "Divan-ü Lügatti Türk" eserinin 950. yıl dönümü münasebetiyle, 2024 yılını bu büyük eserin yılı olarak ilan edilmişti 

Ankara'da bir dizi etkinlik de gerçekleştiren Uygur Müzik Topluluğu, Türk dünyasına armağan edilen şaheserle , Uygur Türklerinin sanatsal gelişimine katkıda bulunacak ve turne kapsamında Türkiye ve bütün Türk dünyasında gösteri yapacak.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: RFA

Bu Haberi 5687 kişi okudu!
30/04/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.