“Kadına Şiddete hayır” Konferansında Uygurlar ele alındı

İstanbul’un yeni Bosna i Gönen otelinde 25 Kasım Kadınlara yönelik şiddete karşı “KURTARIN” adı altında özel bir basın toplantı düzenlendi.

toplantı Havva teşkilatı da dahil olmak üzere bir dizi uluslararası kadın hakları dernekleri, Doğu Türkistan Basın ve Medya derneği (Türkistan TV) ve başka medya kuruluşları iştirak etti.

Uygur kadınları adına konuşan Uygur kızı Ayşe Azizi, Çin'in Doğu Türkistan'daki terör politikası başta olmak üzere şiddet, dinden çıkarılma, zorla kısırlaştırma, taciz ve anneleri çocuklarından koparma suçlarını detaylıca anlattı.

Konuşmasında ilk olarak Doğu Türkistan'ın coğrafi konumu, Çin'in Doğu Türkistan'ı işgalinin tarihi süreci ve son zamanlarda Doğu Türkistan halkının kamplarda topluca katledilmesi, kadınların Çin vilayetlerine köle olarak çalıştırılması için zorla sürgün edilmesi, Müslüman kadınların zorla evlendirilmeleri, zorla kürtaj, fiziksel ve ruhsal taciz, gibi konulara değindi.

Ayşe Azizi ayrıca Yıl sonunda BM'de Uygurlarla ilgili Çin karşıtı kararların kabul edildiğini, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 46 ülkenin Çin'e karşı oy kullandı, ancak çoğu Arap-İslam ülkesinin Çin'i destekleyerek Müslümanların İslami kardeşlik sorumluluklarını yerine getirmediklerini bildirerek, Doğu Türkistan halkının İslam ülkelerinin içinde bulunduğu kötü durumdan derin üzüntü duyduğunu vurguladı.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Bu Haberi 214 kişi okudu!
27/11/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.