“Her Çin vatandaşının idealleri aynı olmalıdır”

Doğu Türkistan’daki sözde Xinjiag hükümeti Çin Parti Komitesi (ÇKP) sekreteri Chen Chuanguo’nun, 27 Ekim'de Urumçi’deki sözde Xinjiang Üniversitesi'ne yaptığı ziyarette öğrencilere "kişisel ideallerini parti, hükümetle ve devlet işleri ile birleştirmeleri" çağrısında bulunduğu bildirildi.

Doğu Türkistan’daki sözde Xinjiag hükümeti Parti Komitesi'nin 10. Kongresi'nin kapanış gününde, Türkiye dahil dünyanın dört bir yanındaki 43 ülke BM'de bildiri yayınlayarak Çin'e Doğu Türkistan’da bağımsız müfettişlerin soruşturma yürütmesine izin vermesi konusunda çağrı yapmıştı.

Çinin yayın organı Xinjiang Gazatesine göre, Chen Quanguo’nun üniversite ziyaretinde "ÇKP’nin yeni dönem Xinjiag yönetim stratejisini kapsamlı bir şekilde uygulamaya, sosyal istikrar ve uzun vadeli istikrar inşa etme hedefine bağlı kalmaya" çağırarak Xi Jinping'in yeni dönem Çin tarzı sosyalizm fikrinin Ders kitaplarına, dersliklere ve öğrencilerin zihinlerine işlenmesigerektiğini söylediği belirtildi.

Gözlemciler, Chen Chuanguo'nun açıklamalarının Doğu Türkistan’da Türk ve müslüman kimliğini, Uygur kişisel karakteri yok edip "Kültür Devrimi" döneminde olduğu gibi kolektivizmi desteklediğini ileri sürmenin yanı sıra Doğu Türkistan’daki Xinjiag hükümetinin yeni Daimi Komitesinin yapısını, bazı Batılı ülkeler tarafından "soykırım" ve "insanlığa karşı suçlar" ile suçlanan Doğu Türkistan’daki eylemlerinde hiçbir değişiklik olmayacağı, aksine dahada sıkılaştıracağına bir işareti olarak nitelendirdi.


Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:RFA
Bu Haberi 129 kişi okudu!
30/10/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.