“Çin’in Soykırımı örtbas etme çabalarına aldanmayın”

Avrupa Dış Eylem Servisi'nin çok taraflı işlerden sorumlu genel müdürü Belén Martinez Carbonell, Çin'in Uygur halkına ve diğer Türk topluma yönelik baskısını örtbas etme çabalarına aldanmayın diye uyardı.

Martinez Carbonell, geçtiğimiz hafta New York’ta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu marjında yapılan bir Atlantik Konseyi tartışmasında, Çin’in “baskı ve kontrol için daha rafine ve belki de daha az görünür araçlar” kullanmaya geçişinin bir parçası olarak Doğu Türkistan’da ekonomik kalkınmayı ve turizmi teşvik ettiğini savundu.

“ÇOK KOZMETİK”
Pekin’in faaliyetlerinin uluslararası incelemesi ve eleştirilmesi nedeniyle Doğu Türkistan’da sahada değişiklikler olmasına rağmen, bu değişikliklerin bazıları “çok kozmetik” diyor Atlantik Konseyi’nin Stratejik Dava Projesi için yerleşik olmayan kıdemli bir araştırmacı olan Rayhan Asat. “Belki sözde yeniden eğitim kamplarının bazıları kapatıldı, ancak hapishane kampları genişliyor” diye açıkladı.

Atlantik Konseyi’nin Stratejik Dava Projesi, İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Uluslararası Af Örgütü’nün ev sahipliği yaptığı panelde, diğer BM misyonlarına panele katılmamalarını söyleyen bir mektup yayınlayan Çin’in BM misyonunun dikkatini çekti.

“SAKLAYACAK ÇOK ŞEY VAR!”
“Bunu yapmakla uğraşmak için kendi yolundan çıkacak herhangi bir hükümet… BM İnsan Hakları Konseyi’nde oturmaktan başka hiçbir işi yok” diyen İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Çin direktörü Sophie Richardson, mektubu yazarak, “Çin’in aslında saklayacak çok şeyi olduğunu teyit ettiğini” de sözlerine ekledi.

Eski bir BM insan hakları yüksek komiseri olan Zeid Ra’ad Al Hussein, Çin’in etkinliğe ev sahipliği yapan üç kuruluşu ve insan hakları liderlerini tamamen Çin karşıtı olarak nitelendirmesini reddetti. O, örgütlerin ve insan hakları liderlerinin, “haklarına temel erişimlerinden uzaklaştırılan” Halkların yanında durduğunu söyledi.

Paneli izlemek için tıklayın!

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 562 kişi okudu!
26/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.