“ABD ordusu Tayvan’ı savunacak”

ABD Başkanı Joe Biden, Çin’in işgali halinde ülkesinin birliklerinin Tayvan’ı savunacağını bildirdi. Bu açıklama Çin’e karşı en açık ve kesin bir şekilde dile getirilen uyarı olarak yorumlandı.

ABD Başkanı Joe Biden 19 Eylül 2022 tarihinde CBS televizyon kanalının “60 Minutes” adlı programına konuk oldu. Biden, “ABD birlikleri Çin’in üzerinde hak iddia ettiği demokratik bir şekilde yönetilen adayı savunup savunmayacakları?” yolundaki soruya, “Gerçekten daha önce eşi benzeri görülmemiş bir saldırı olursa, evet.” diyerek yanıt verdi.

Televizyon kanalının, Biden’den “Ukrayna’dan farklı olarak ABD güçlerinin, Çin‘in işgali durumunda Tayvan’ı savunacağını mı ima ediyorsunuz?” şeklinde soruyu tekrarlaması üzerine ABD Başkanı, “Evet” yanıtını vererek açıklamasını yineledi.

ÇİN’E KARŞI EN AÇIK VE KESİN BİR UYARI
Çin Komünist rejimini zıvanadan çıkarması beklenen bu açıklama, ABD yönetiminin, Tayvan’ın Çin’e karşı askeri olarak korunması açısından şu ana kadar en açık ve kesin bir şekilde dile getirilen uyarı olarak yorumlanıyor.

ABD yönetimlerinin Tayvan’ın Çin’e karşı askeri açıdan savunulması konusunda daha önce muğlak yanıtlar verdiğini kaydeden Reuters, Biden’in şu ana kadarki açıklamaların ötesine geçerek bu konuda daha net ve kesin konuştuğu yorumunu yaptı.

"STRATEJİK MUĞLAKLIK" POLİTİKASINA AYKIRI
"Tek Çin" politikasını benimseyen ve Pekin yönetimini tüm Çin'in meşru hükümeti olarak tanıyan Washington, 1979 tarihli Tayvan İlişkileri Yasası'nda, Ada'nın öz-savunmasını sağlayacak askeri kapasiteye sahip olması için destek sağlayacağı ve bölgedeki statükoyu tek taraflı değiştirmeye yönelik eylemlere karşı çıkacağı taahhüdünde bulunmuştu.

Ancak söz konusu taahhütler, ABD'ye Tayvan'ı doğrudan askeri olarak savunma yükümlülüğü getirmiyor. Washington'ın ABD ordusunun Ada'yı bilfiil savunacağına dair resmi beyanda bulunmaktan kaçındığı bu politika "stratejik muğlaklık" olarak adlandırılıyor. ABD Başkanı'nın sözleri, Washington'ın bugüne dek Tayvan konusunda izlediği "stratejik muğlaklık" politikasına aykırı düşen en belirgin açıklama oldu.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Prees

Bu Haberi 144 kişi okudu!
21/09/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.