“ABD-Çin’le anlaşmakla Uygurları sattı”

Uygur İnsan Hakları Projesi'nden bir yetkili, Biden'ın Xi Jinping ile yaptığı işbirliği anlaşmasının şu anda Çin tarafından ciddi şekilde baskı altında tutulan Uygurları satmak anlamına geleceğini vurguladı.

Daily Mail'in 15 Kasım bildirdiğine göre, Uygur İnsan Hakları Projesi'nin uluslararası kampanya departmanı yöneticisi Louisa Greve konuyla ilgili gazetecilere verdiği demeçte, "Biden'ın Xi Jinping ile anlaşmasının ABD'ye hiçbir fayda sağlamayacağını, Çin tarafından şiddetli bir şekilde bastırılan etnik gruplara yönelik daha fazla acıya neden olabileceğini ifade etti. 

Greve, Biden'ın Xi Jinping ile San Francisco'daki Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesinde buluşması sonrası, daha önce alınan ilgili ambargoları rafa kaldırır, Çin merkezli uyuşturucu maddelerin ticaretine izin verir ve de Uygurlara karşı yürüttüğü soykırıma karşı taviz verecek olursa, ideallerini satmış olacağını, en nihayetinde son yılların itiş kakışlarının boşa düşeceğini kaydetti.

İLGİLİ HABERLER: BİDEN Xİ GÖRÜŞMESİNDE UYGUR DETAYI

Halı hazırda Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında gerçekleşen nadir Biden-Xi Jinping görüşmesinde Uygur meselesinin güçlü bir şekilde dile getirilmemesi, dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan Uygurlar tarafından hayretle takip ediliyor. 

Öyle ki Uygur zorla çalıştırma yasasının uygulandığı günden beri, birçok Çin malının gümrükten geçmediği ABD'de zulüm mağduru pek çok kişi protestolarına devam ederken, Soykırımcı Xi Jinping’in insanlık dışı faaliyetleri konusunda resmi mercilerce hiçbir şekilde suçlama yapılmıyor. Bunun üzerine Amerika'nın en prestijli yüzlerce şirket sahibine cömert bir akşam yemeği organize edilerek, Xi Jinping ile bir masaya oturuyor ve konuşmasını dinlemek için dakikalarca alkış tutuluyor.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: Dailymail

Bu Haberi 642 kişi okudu!
18/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.