"Şehitler Gecesi" İstanbul'da düzenlendi

Doğu Türkistan'ın bağımsızlık mücadelesinde hayatlarını feda eden kahraman şehitleri anmak amacıyla 23 Aralık'ta İstanbul’un Zeytinburnu İlçesinde "Şehitler Gecesi" etkinliği düzenlendi.

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği tarafından düzenlenen etkinliğe İstanbul'da yaşayan çok sayıda Doğu Türkistanlı vatandaşlar ve STK temsilcileri katıldı.

Istiqlal Medya Gurubu temsilcisi Abdullah YalKun’un sunuculuğunu yaptığı ve Zeytinburnu Belediyesi Kazlıçeşme Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinlik, Kuran’i Kerim Tilavetinin ardından Doğu Türkistan ve Türkiye İstiklal Marşı okunmasıyla başladı.

Etkinlikte Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar birliği Başkanı Hidaytullah Oğuzhan açılış konuşması yaparak, “Şehitler Gecesi” programının amacını anlatırken, milleti için her şeyini feda eden aziz şehitlerin vatan sevgisi ve mücadeleci ruhundan her bir Doğu Türkistanlının kendine ders çıkarması gerektiğini hatırlattı.

BÜYÜK FEDAKARLIKLAR VE HİZMETLER YAPTI
Oğuzhan konuşmasının sonlarına doğru Merhum Abdulhakimhan Mahsum Hacim ve diğer şehitlerimizin isimlerini anarak, mazlum vatan Doğu Türkistan’ın 73 yıllık esareti boyunca çok büyük kayıplar verdiğini, bütün şehitlerin vatanı için az olmayan izler bıraktığını, bu süreçte çoğu şehidin ömrünün büyük bir kısmını Çin hapishanelerinde işkencelerle geçirmelerinin yanı sıra, milletinin gelişmesi, Mezalime karşı bilinçlenmesi ve ilim-irfan sahibi dava adamları yetiştirmeye adadığını, vatanı için vatanından ayrılmak zorunda kaldıktan sonra bile, yurt dışında kutlu Doğu Türkistan Davası için büyük fedakarlıklar ve hizmetler yaptığını ifade ederek tüm şehitleri minnet ve rahmetle yad ettiğini sözlerine ekledi.

Etkinlikte ayrıca Ahmed Yesevi Vakfı Başkanı Sayın İlyas Saka, Büyük Türkistanlılar Derneği Başkanı sayın Burhan Kavuncu, Uygur Akademisi'nden sayın Dr. Şevket Nasir, Dünya Uygur Kurultayı Vakıf Başkanı Sayın Abdürreşit Abdülhamid ve Doğu Türkistan Ulemalar Birliği başkanı sayın Dr. Atavullah Şahyar, Kanaat Önderi sayın Abdulkadir Yapçan ayrı ayrı selamlama konuşması yaptı.

DAVA ADAMLARI YETİŞTİRDİLER
Akabinde merhum Abdulhakimhan Mahsum Hacim’in oğlu, Doğu Türkistan Yeni Nesil Hareketi Başkanı Abdüsselam Teklimakan, Merhumun dava adamı yetiştirmeyi bir an olsun bırakmadığını, özellikle her zaman sabah namazından saatler öncesi ilim talep eden gençleri toplayarak eğitimler verdiğini, bunu hiçbir zaman aksatmadığını, başkalarına yardım etmeyi bir zevk olarak gördüğünü, böyle bir babanın evladı olmaktan gurur duyduğunu ifade ederek duygularını paylaştı.

Araştırmacı yazar sayın Abdurehim Devlet, Doğu Türkistan Maarif ve dayanışma derneği genel sekreteri sayın Abdulahed Abdurrahman, Dünya Müslüman Alimler birliği üyesi sayın Abdurrahman Camal, merhum şehit Üstatların mücadele hayatını ve milleti için bıraktığı eserlerini detaylıca anlattı.

DUYGU DOLU ANLAR YAŞANDI
Etkinlik sırasında İstiqlal Medya Gurubu tarafınca “Şehitler gecesi” ne özel hazırlanmış Kısa film gösterilmenin yanı sıra, Abduşükür Hacim ve minik çocuklar, gençler tarafından şehitlere adanmış  “İz”, "Çünkü o şehit", “Şehit olmak için Şehit gibi yaşa” temalı şiirler ve kasideler katılımcıların huzuruna sunuldu ve duygu dolu anlar yaşandı.

Akabinde Doğu Türkistan Alimler Birliği Başkan vekili Mahmudcan Damollam, Doğu Türkistan'ın bağımsızlık mücadelesinde aziz şehitlerin yılmaz ruhundan ve hayatından örnek alınması, tıpkı şehitlerimiz gibi ömrü boyunca zalime karşı bilinçli ve kararlı, sabit adımlarla mücadeleye devam edilmesi konularına değinerek, şehitler diyarı Doğu Türkistan’ın istiklaline kavuşmadığı müddetçe zulmün sona ermeyeceğini, ne bu kutlu mücadele, nede aziz şehitlerin bitmeyeceğini vurguladı. Son olarak Doğu Türkistan Ulemalar Birliği üyesi Ömer Qarım tarafından yapılan duanın ardında program sona erdi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 572 kişi okudu!
24/12/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.