"Şarki Türkistan Tarihi” Kitabı Neşredildi

Doğu Türkistan halkının son yüzyılın en önemli siyasi ve dini liderlerinden biri olan Komutan, Tarihçi, Siyasetçi merhum Muhammed Emin Buğra'nın kaleme aldığı "Şarki Türkistan Tarihi” kitabının Türkçe tercümesi yayımlandı.

Doğu Türkistan Vakfı Genel Sekreteri, ekonomist Sn. Abdullah Oğuz'un uzun süreli çalışmaları sonucu ortaya çıkan eserin tercümesi, ilk kez Türkiye'nin en etkili yayınevlerinden biri olan Ötüken Neşriyat tarafından neşredildi.

Muhammed Emin Buğra'nın bu paha biçilmez eseri, onlarca yıllık bilimsel çalışmanın ürünüdür ve çalışmanın bir kısmı ilk olarak 1941'de Doğu Türkistan Gurbetçiler Derneği tarafından Keşmir'de yayınlanmıştı. Eserin tam sürümü ise 1947'de tamamlanarak hem yurtiçi hem de yurt dışında birçok kez farklı neşriyatlarca yayımlandı.

Rahmetli Buğra, bu eseri kaleme alırken Uygurca kaynaklar dışında Türkçe, Arapça, İngilizce, Farsça ve Urduca birçok kaynak kullanmıştır. Doğu Türkistan'ın en eski tarihinden 20. yüzyılın ilk yarısına kadar uzanan tarihi olayları, Tarihte ilk kurulan Uygur devletleri başta, Çin istilası ve iki defa bağımsızlığını ilan eden Doğu Türkistan Cumhuriyetleri hakkında en önemli tarihsel verileri belgeleri içermektedir.

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press
Kaynak: Türkistan Press

Bu Haberi 865 kişi okudu!
28/12/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.