"BM Doğu Türkistan Nedeniyle Çin'e Karşı Harekete Geçmeli"

Uluslararası Af Örgütü, Birleşmiş Milletler üyesi ülkelere gönderdiği açık mektupta, uluslararası toplumun, Çin'in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerini sert bir şekilde kınaması, adalet ve hesap verilebilirlik için gereken adımları atması gerektiğini kaydetti.

Açıklama, 184 ülkeden 323 bin 832 kişinin Uluslararası Af Örgütü'nün uyduruk sebeplerden tutuklanan, işkenceye maruz kalan ve cezalandırılan milyonlarca Müslüman milletlerin serbest bırakılmaları için Çinli yetkililere yaptığı çağrıyı içeren dilekçeyi imzalaması üzerine yapıldı.

Af Örgütü Genel Sekreteri Agnes Callamard, "Dünya genelinde yüzbinlerce insan, insanlık suçlarının ve Doğu Türkistan’daki Müslümanlar'a yönelik diğer ağır insan hakları ihlallerinin kanıtları karşısında duyduğu öfkeyi ifade etmek için dilekçemize imza attı.

Dünyanın dört bir yanında insanların Çin'in muhalifleri susturma çabası içinde olduğunu gördükleri çok açık. Atılan her bir imza, bu sistematik eziyeti acilen sonlandırması için Çin'e yapılan doğrudan bir çağrıdır. Çin hükümeti kamplarda ve hapishanelerde tutuklu bulunanları serbest bırakmalı, toplama kampı sistemini sona erdirmeli, Doğu Türkistan’da büyük çoğunluğu Müslüman olan gruplara yönelik sistematik baskıyı derhal durdurmalıdır" dedi.

Dilekçeler Çin büyükelçiliklerine gönderildi

Uluslararası Af Örgütü destekçileri, 10 büyük kentte “Doğu Türkistan Tutuklularını Serbest Bırakın” dilekçelerini yerine ulaştırmak için kamuoyuna açık etkinlikler düzenledi.

Çin'in Londra Büyükelçiliği'nde 7 Ekim'de toplanan aktivistler, toplama kamplarındaki tutukluların giymeye zorlandığı mavi tulumları giyerek dilekçeyi sundu. Dakar, Helsinki, Lima, Lizbon, Madrid, Paris, Lahey ve Washington'da da aktivistler de aynı şekilde protestolar düzenleyerek Çin büyükelçiliklerine dilekçeleri iletmişti.

Af Örgütü'nün Haziran ayında başlattığı küresel dilekçe kampanyası, Çin'in Doğu Türkistan’daki Müslüman azınlıklara yönelik kötü muamele ve insan hakları ihlallerine son vermesini amaçlıyor.

Örgütün Haziran ayında yayınladığı rapor, Doğu Türkistan’da Uygur, Kazak ve diğer Müslüman toplulukların devlet eliyle organize edilen sistematik tutuklama, işkence ve zulmü belgeliyor. Birleşmiş Milletler'i ve üye ülkeleri Çin'in insan hakları ihlallerini sert bir dille kınamaya ve hesap sormak için sağlam, bağımsız bir uluslararası soruşturma mekanizması başlatmaya çağıran Uluslararası Af Örgütü, raporunda, "Uluslararası toplum, Doğu Türkistan’daki Müslümanlar için bu korkunç gerçekliğin kendiliğinden düzeleceğini beklememesi gerekiyor. Zaten çok fazla zaman kaybedildi. BM üyesi ülkelerin Doğu Türkistan’daki tüm insanların haklarını koruma ve uluslararası hukuk çerçevesinde şüpheli suçlara ilişkin soruşturma açma ve hesap sorma yükümlülüğü her zamankinden daha fazla" ifadelerine yer veriyor.

Kaynak:VOA
Bu Haberi 246 kişi okudu!
12/10/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.