“14. Beş Yıllık Plan” Döneminde Soykırım Artacak

Çin propaganda ağı Tanrıdağ sitesinde yer alan 31 Temmuz 2022 tarihli habere göre, Doğu Türkistan’daki sözde “Xinjiang parti komitesi” sekreter yardımcısı ve propaganda daire başkanı Zhang Chunlin, “denetim” adı altında Doğu Türkistan'’daki bazı tarihi mekanları ve kültürel anıtları gezdi.

Komünist yetkili gezi sırasında yerel yöneticilere “Çin ulusal kültürel kalıntılarınının yönetimini güçlendirmek, sözde koruma ve ulusal miras seviyesini yükseltmek, ”Çin ulusu ortak bilincinin pekiştirilmesi için zengin tarihi ve kültürel kalıntıların iyi kullanılması gerektiği vurgusu yaptı.

Çinli yetkililer, Aralık 2017'de, İslam’a karşı topyekün imha kanun taslağı hazırlamış, Doğu Türkistan'da 2018-2025 yılı içerisinde İslam'ın Çinleştirilmesi için yasallaştırılmıştı. Kanun tasarısının revize edilmiş bir versiyonu ise Çin illerindeki Huy müslümanların yoğunlukta olduğu bölge yöneticilerine tebliğ edilerek Camilerin tahribatına başlamıştı.

Çin’in “13. Beş Yıllık Plan” döneminde Doğu Türkistan’da İslam'a karşı hızlı bir radikal terör politikası uygulamaya başlanmış ve bugüne kadar Doğu Türkistan'da 16.000'e yakın Cami yıkılmıştır veya amacı dışında kullanılmaktadır. Ayrıca İslamla ilgili herşey, “yasa dışı Dini faaliyet” olarak belirlenmiş ve insanlar İslam'ı inkar etmeye zorlanıyor.

DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ SOYKIRIM GİDEREK ARTIRIYOR
Çin’in “13. Beş Yıllık Plan” dönemi sırasında dönüşümlü olarak 8 milyondan fazla Doğu Türkistanlı Toplama Kampı veya hapse gönderildiği ve 5 yıl boyunca Uygur toplumunu Çinlileştirme planının hız kesmeden devam ettiği ve Doğu Türkistan'ı işgalinden bu yanaki en vahşi soykırımını bu süre zarfında gerçekleştirdiği biliniyor.

Çin rejimi, “Xinjiang'ı (Çin) kültür yoluyla besleme ve Çin ulusu Ortak bilincini güçlendirme” adı altında sistematik asimilasyon planlarının bir parçası olarak Uygur kızları Çinlilerle evlenmeye zorlarken diğer yandan gençleri “istihdam” yalanıyla Çinli fabrikalarda zorla çalıştırmak üzere sürgüne gönderiyor. Uygur kültürel ortamından uzaklaştırıyor. Ailesinden koparıyor. Uygur çocukları ebeveynlerinden ve Aile terbiyesiyle büyümü hakkını, milli kültüre dayalı yaşama haklarını elinden alıyor.

Gözlemciler, Çin'in geçtiğimiz 5 yıllık planına binayen Doğu Türkistan halkının maddi ve manevi kültürünü çeşitli şeytani planlar kurup, bunada güzel isimler bularak bastırdığını, özbenliğini yok etmeye çalıştığını, el sanatlarından mimariye, ev eşyalarına kadar her şeyi tamamen Çinlileştirmeye çalıştığını, Nitekim sadece ideolojik düşünce yapısı değil, yaşam felsefesi, alışkanlıkları, davranışları ve yemesi içmesi dahil tıpkı bir Çinliymış gibi olmasını  sağlamaya , Uygurları mankutlaştırmaya çalıştığını belirtti. Ayrıca bundan sonraki “14. Beş Yıllık Plan” çerçevesinde uygulayacağı zulmün daha şiddetli olacağı endişesini dile getirdi.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 196 kişi okudu!
02/08/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.