ZORLANDIMI? YADA KENDİ RIZASIYLA MI?

ZORLANDIMI? YADA KENDİ RIZASIYLA MI?

2 Şubat Özgür Asya Radyosunun Habaerine göre Doğu Türkistanın Kaşgar Vilayeti yerkent İlçesnn'de bulunan terbiye merkezinde 25 Ocak düzenlenen siyasi eğitim oturumuna İlçedeki bağ hoyla semtinden 16 ile 45 yaş arasında 200 ü aşkın sivillerin katıldığı bildiriliyor.
29 ocak günü, söz konusu oturuma katılanlardan Tursun Abdulhemit isimli kişinin, terbiye merkezinden ayrılınca intahar ettiği, ancak ölümüne sebep olan her neyse sır gibi saklandığı yer alıyor.
Muhabire O günkü oturumda neler yaşandığını anlatan Ablimit abliz isimli şahs Tursun Abdulhemit ve daha 16 kişinin O günkü oturumda herkesin içinde ayağa kaldırılıp çin devlet marşını vede kominist parti aht metnini ezbere okumasını istiyor.
Abdulhemit başta olmak üzere 3 kişi okuyamıyor ardından kamp görevlisi onların ezberlemesinin şart olduğunu ve 3 gün süre içerisinde ezberleyemez ise 6 ile 5 yıl arasında hapse mahkum edileceğini söyleyip ağza alınmaz hakaretler yağdırıyor.
29 ocak sabahı Tursun Abdulhemit sır gibi ortadan kaybolması sonucu, eşi aramaya çıkınca evinin evinin arkasındaki ağır kısmında ipe asılı halde o acı manzarayla karşılaşıyor.
Abdulhemit ölümüyle ilgili onunla beraber Toplama kampına götürülen lerse ona yapılan muamele ve hakaretlere dayanamayıp intaar ettiğini iddia ediyor .
gözlemcilerse: Uygur toplumunda intihar eyleminin kabul edilmez olduğunu ancak son zamanda Doğu Türkistan Halkının Yaşadıkları zulmün Karşısında Uygurlar'ın dayanma gücünü yitirdiğini ifade ediyor. hatta ailecek intihar etmenin caiz olup olmadığı hakkında fetva soranların'da olduğuna dikkat çekiyor.

 

Bu Haberi 2752 kişi okudu!
07/02/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.