ZENGİN ŞİRKET PATRONLUĞUNDAN SİYASİ SIĞINMACI OLANA KADAR ÇİN ZULMÜ
SON DAKİKA

ZENGİN ŞİRKET PATRONLUĞUNDAN SİYASİ SIĞINMACI OLANA KADAR ÇİN ZULMÜ

21 yüzyılda Dünya 'nın bir köşesinde tarihteki Yahudi katliamı benzeri bir katliam, Çin Komünist Partisi' tarafından Doğu Türkistan’da kurulan Toplama kamplarında ve Uygur Türkleri üzerinde gerçekleştiriliyor.

Tüm akrabaları kamplarda olan binlerce Uygur yurt dışında yaşıyor. Onlardan biri olan ve Türkiye'de ikamet eden Nurmuhammed Abdullah Toplama kamplarında tutulan ailesi hakkında bilgi vererek ailesindeki 6 kardeşinin toplama kampında olduğunu ve büyük kardeşi Muhtar Abdullah'ın 2018’in sonları Tutulduğu Kampta işkence ile yenik düşmesi sonucu akrabalarına teslim edildiğini ancak 3 gün sonra acı çekerek can verdiğini anlatıyor.

‘’Merhum ağabeyimin 2 oğlu var, ama nerede tutulduğunu hangi kampta olduğunu bilmiyoruz hatta bu iki çocuk babalarının vefat ettiğini de hala bilmiyor diyen Nurmuhammed tüm akrabalarının 2017 den beri toplama kampına alındığını, hayatta olup olmadığı konusunda endişelendiğini dile getirdi.

Nurmuhammed Abdullah’ın Çin’deki Yunnan milli Üniversitesi'nde Dış Ticaret bölümünden mezun olduktan sonra ticaretle uğraştığı ve 2009 Urumçi katliamının ardından yurdu terk etmek zorunda kalarak Önce Çin’in Guangdong eyaletinde daha sonra ise Türkiye ye hicret ederek şirket açtığı ancak Çin yönetiminin, yaklaşık 2 Milyon Dolar servetine el koyduğu biliniyor.

Kaynak: RFA
MUHAMMED ALİ ATAYURT

 

Bu Haberi 581 kişi okudu!
14/05/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.