YÜZDEN FAZLA ABD’Lİ SENATÖR UYGURLAR KONUSUNDA ORTAK MEKTUP YAYINLADI.

YÜZDEN FAZLA ABD’Lİ SENATÖR UYGURLAR KONUSUNDA ORTAK MEKTUP YAYINLADI.

ABD Temsilciler Meclisi üyeleri Andy Levin ve Jim McGovern liderliğindeki yüzden fazla Kongre üyesi geçtiğimiz hafta sonu  Uygurlar ve Tibetliler hakkında ortak bir mektup imzaladı.

Mektup, Çinli yetkililerce Chengdu'daki ABD konsolosluğunun kapatılmasıyla bağlantılı olarak yazılmış ve toplu imzanın ardından ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeu’ya  gönderildi.

Senatör Andy Levin mektupta Chengdu'daki ABD Konsolosluğu'nun kapatılmasının ardından Tibet ve Doğu Türkistan’daki siyasi ve sosyal vaziyetle ilgili izleme mekanizmasının felç edildiğini, Konsolosluğun Bölge halkının yaşamına ve insan hak hukuk özgürlüğüne ciddi şekilde zarar verilmesinin soruşturulmasında önemli kanıtların toplanması açısından merkezi bir konumda olduğunu vurguluyor.

Mektupta, Doğu Türkistan’da milyonlarca insan kamplarda tutuluyorken Chengdu'daki ABD konsolosluğunun kapatılmasının Uygurları takip etme üzerinde olumsuz bir etkisi olacağı, bu nedenle konunun asla göz ardı edilmemesi gerektiği ifade ediliyor.

Mektupta, Doğu Türkistan’daki güncel durumu rapor etme görevi her zaman Pekin'deki ABD büyükelçiliğinin yetki alanında olduğunu ancak Chengdu'daki ABD konsolosluğunun kapatılmasına rağmen, ABD Kongresi'nin Uygur İnsan Hakları Yasası hükümleri uyarınca Doğu Türkistan’daki insan hakları konularında rapor talep etme hakkına sahip olduğu belirtiliyor.

Brad Sherman, Christopher Smith, Jennifer Wexton ve Ted Yoo'nun da bulunduğu yüzlerce senatörün ABD Dışişleri Bakanlığı'nı bu konuda pratik adımlar atmaya teşvik edici olacağı bildirildi.

 

Muhammed Ali ATAYURT
Kaynak: RFA
Bu Haberi 73 kişi okudu!
15/09/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.