YURT DIŞINDAKİ UYGURLAR TUTUKLANIYOR
SON DAKİKA

YURT DIŞINDAKİ UYGURLAR TUTUKLANIYOR

26 Ağustos Da Juyuan Haber Sitesinde Muhammet isimli Doğu Türkistanlı tüccarın memlekette iken Çin polisleri tarafından sürekli rahatsız edilmesi sonucu Kırgızistan’a sığındığı, ancak Çin rejiminin yurtdışına uzanan kolları ‘’Kırgızistan polislerinin’’ onu  Çine iade etmekle tehdit ettiği yer alıyor.

Haberde geçtiğimiz yıl temmuz ayında Kırgızistan polislerinin 6. defa tutukladığı Muhammet’i bölgedeki karakola götürerek Karakolda tutuklu bulunan diğer 70 Uygur tüccarı gösterip Çine iade edilecek 123 kişinin arasında Muhammet’in de bulunduğu ile ilgili tehdit ettiği, bunun üzerine Kırgız polislere 5000 $ rüşvet vererek zar zor kurtulduğu ileri sürülüyor.

Da Juyuan Muhabire konuşan Muhammet, Kırgızistan’daki Uygurların durumunu anlatırken, önceden Kırgızistan’ın Bişkek Şehrinde bulunan Medine pazarında binlerce Uygur tüccarın bulunduğunu ve onların Çin’den ucuz ürünleri getirip bu pazarda satarak para kazanmakta olduğunu. Fakat son üç yıldan bu yana çoğu Uygur’un dükkanlarının kapandığını ifade ediyor.

Muhammet’in her defa pazara gittiğinde yerlilerin pazardaki Uygur tüccarları Polislerin götürdüğü ile ilişkin bilgi verdiği de aktarıldı.

Bu Haberi 7161 kişi okudu!
27/08/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.