YURT DIŞINDA SON BİR HAFTALIK DOĞU TÜRKİSTAN GÜNDEMİ
SON DAKİKA

YURT DIŞINDA SON BİR HAFTALIK DOĞU TÜRKİSTAN GÜNDEMİ

Son iki aydır Almanya’da Türk teşkilatları tarafından ve Türk annelerin düzenlemesi ile Diasporadaki Doğu Türkistanlı yetim çocuklara maddi destek hareketi adıyla Almanyanın bir çok şehirlerinde faaliyetler gerçekleştirildi. Faaliyet kapsamında öne çıkan dava adamları takdirlendi.

1 Şubat cumartesi günü İstanbulun Küçükçekmece ilçesi Fatih Camiinde Doğu Türkistan Alimler Birliğinin davetiyle Yüzlerce Doğu Türkistanlı Çin’in Ceza kamplarında tamamen derdest edilen masum Halk için dua gecesi düzenlendi.

Öte yandan Türk Dünyası Yılın Hizmet Ödülü programın’da "Yetimler Üşümesin" projesi ile Doğu Türkistan Vakfı, İsa Yusuf Alptekin Vakfı ve Doğu Türkistan Gençlik Derneği "Yılın En Etkin Proje Ödülü"ne layık görüldü.

Hafta başa Resmi temaslar için Kazakistan’a giden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin zulmünden kaçıp ülkesine sığınan Doğu Türkistanlı Uygur ve Kazaklara sahip çıkılmasını Çin’e iade edilmemesini vurgularken Özbekistan’ın başkenti Taşkent şehrinde düzenlediği basın toplantısında da aynı noktaya dikkat çekti.

Öte yandan Amerika’daki Uygur Faaliyetçi Roşen Abbas Hanım Amerika birleşik devletleri devlet meclisinde gerçekleşen Yıl sonu değerlendirme toplantısına teklif ile katılırken İstanbul’da Doğu Türkistan Spor ve gelişme cemiyeti Uygur Futbol kulübünün resmi olarak kurulduğu ilan edidi ve Doğu Türkistan yeni nesil hareketi 2019 yıl sonu değerlendirme toplantısını istanbulda gerçekleştirdi.

Avrupa’da da güneme gelen Doğu Türkistan konusu Avrupa Yehudi öğrenciler birliği öncülüğünde Almanya ve İngiltere yahudi Öğrenciler birliği olarak eş zamanlı basın açıklaması düzenleyip Çin’in Doğu Türkistan’da Uygurlara yaptığı Nazi tipi toplama kampı politikalarına karşı Çin hükümetine tepkilerini gösterdi.

23 yıl önce 5 Şubat günü Doğu Türkistan’ın kanlı tarihine Gulca katliamı olarak geçen ve 100’lerce Uygur Türkünün kurşuna dizildiği, binlercesinin hapishanelerde işkenceyle şegit edildiği Gulca Katliamı 4 Şubat akşamı yesevi Alperen Eğitim Kültür ve yardımlaşma derneği tarafından Türk Dünyasıönemli mensuplarının’da katılımıyla 5 Şübat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan gerçeği konulu panel düzenlendi.

Aynı zamanda dünyanın dört bir yanında Gulca Katliamının 23. yıl dönümü münasebetiyle İstanbul başta olmak üzere Münih, Londra, Brüksel, Washington, Melbourne, Bişkek ve Ankara’da Gulca katliamını anma programı düzenlendi.

Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar birliği tarafından Zeytinburnu Kğltür ve Sanat Merkezinde düzenlenen ‘’Şehitler gecesi’’ programı teşkilat temsilcileri, Siyasi parti mensupları ve çok sayıda Doğu Türkistanlının katılımıyla 5 şubat Gulca şehitlerini anmakla beraber Elazığ’daki depremde, Van’daki Çığ ve Sabiha gökçen havalimanındaki uçak kazasında hayatını kaybeden vatandaşlar rahmetle yad edildi.

Tüm bunlar gerçekleşirken Doğu Türkistan Mavi hilal İnsani Yardım Cemiyeti İstanbul’daki hemşehirlerimize yardım ve destek faaliyetlerine yoğun bir şekilde devam ettiriyor.

8.2.2020-Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 184 kişi okudu!
08/02/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.