YURT DIŞINA BİLGİ SIZDIRAN TANIK TUTUKLANDI

YURT DIŞINA BİLGİ SIZDIRAN TANIK TUTUKLANDI

Doğu Türkistan’da milyonlarca Uygur Türkünün Çin Nazi Kamplarında tutulması ile sahipsiz kalan Çouklarda çoğalıyor. Buçocukların büyük bir kısmı ‘’Darlitam veya Melekler mektebi’’ adında çinlileştirme merkezine kapatılırken az bir kızsmı da akrabaları ve kolu komşu kolu komşu tarafından sahip çıkılıyor.

11 Eylül eriştiğimiz bilgilere göre Doğu Türkistan’ın Kuçar İlinde anne babası kampa atıldıktan sonra sahipsiz kalan çocuklarını bakmakta olan gizli tanığın Türkiye’deki yakınlarından Abduveli Ayup Beye Nisan 2018 tarihinde ulaştırdığı ses ve görüntü kayıtlarına yürek dayanmıyor.

Ağabeyi ve Ablasının Kampa atılmasının ardından öksüz kalan çocuklarını sahiplenen ve ailesinden serbest kalan yegane kişi olan gizli tanık, kendisininde her gün sabah Bayrak Töreni için kent merkezine giderken yetkililere gün içerisinde neler yapacağı hakkında bilgi vermek, vede gün kararınca terkrar gidip  yaptığı herşeyi A dan zeye kadar rapor vermek zorunda olduğunu aktarıyor.Abduveli Ayup, bilgileri kendisine ulaştıran kişi güvenliği açısından kimliğinin gizli tutulmasını talep ettiği için 5 ay kadar kimse ile paylaşmadığını, ancak tanığın ses kaydı ve görüntüleri ulaştırdıktan sonra ‘’Yurt Dışına Bilgi Sızdırdığı’’ gerekçesi ile Çin polisleri tarafından tutuklanarak Toplama Kampına atıldığını belirtiyor. Çocuklardan ise haber alınamıyor.

Bu Haberi 1837 kişi okudu!
12/09/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.