YİNE BİR UYGUR GENÇ ÇİNE İADE TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA
SON DAKİKA

YİNE BİR UYGUR GENÇ ÇİNE İADE TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA

Yıllardır Çin esareti altında baskı gören Doğu Türkistalı müslümanların kutsal topraklara gitme arzusu hep içinde kalmıştı ve Çin zulmünden kurtulup özgür dunyaya çıkan Uygurlar her fırsatı değerlendirerek haç ve Umre ibadetlerini yerine getirmek için çabalıyorken Suudi Arabistan’ın Çin ve bir kaç Avrupa ülkelerine vize kolaylığı sağlaması sonucu Çin pasaportu taşıyan Uygurlardan çoğu Umre için vize alarak mekkenin yolunu tuttu.

Ancak 23 Ekim gece saat 1:00 sularında Mısırın Kahire havalimanından Ciddiye doğru havalanan uçakla Sudi Arabistan’a iniş yapan Uygur asıllı Sıdıkulla Nurmemed Cidde havalimanından Kahireye geri gönderildiği öğrenildi.

Sıdıkulla Nurmemed’in Türkiyede yaşayan arkadaşı muhabirimize bilgi vererek 2 gündür arkadaşının kayıp olduğunu bildirdi.

Bilgilere göre Çin pasaportu taşıdığından dolayı ‘’sen Çinliye benzemiyorsun’’ denilerek sahte pasaport kullandığı gerekçe gösterildiği ileri sürülürken dün öğle saatlerine doğru kahire havalimanında Mısır polisleri tarafından alı konuluyor ve avukat tutulmasına rağmen hala kimseyle görüştürülmüyor.

Gözlemciler Mısır hukümetinin 2017’de 100’lerce Uygur öğrenciyi Çine iade ederek katledilmesine neden olduğu gibi Sıdıkulla Nurmemed’i de Çine gönderebileceğinden endişe ediyor.

FATMA HASAN
Bu Haberi 526 kişi okudu!
25/10/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.