YABANCI GAZETECİ UYGUR KADINDAN ‘’BANA ALLAHI ANLAT’’ DİYE SORUNCA, GERÇEK ORTAYA ÇIKTI
SON DAKİKA

YABANCI GAZETECİ UYGUR KADINDAN ‘’BANA ALLAHI ANLAT’’ DİYE SORUNCA, GERÇEK ORTAYA ÇIKTI

Çin’in daveti ile Doğu Türkistan’da ziyaretler gerçekleştirmekte olan Albanyalı gazeteci Olsi Jazexhi Çin’in kurduğu Asimile düzenini ifşa etmeye devam ediyor.

Bu hafta başından itibaren Doğu Türkistan'da bir takım ziyaretler gerçekleştiren yabancı gazeteciler düzmece İslam üniversitesi ziyaretlerinden sonra dinlendiği tesislerden birinde karşılaştığı ve Uygur olduğu iddia edilen Kadınla gerçekleştirdiği sohbetin görüntüsünü paylaştı.
Sohbet, ‘’Essalamu Aleyküm’’ ile başlıyor ancak adının Aişe olduğunu söyleyen Uygur kadın daha önce bu tür selamı duyduğunu fakat kullanmayacağını anlatırken kendisinin Müslüman olmadığını ve hiç İslam ile ilgilenmediğini sadece komünist parti üyesi olduğunu belirterek komünizm ideolojisi ile yetiştiğini anlatıyor.

Kendisine veya halkına herhangi bir hak ihlalleri söz konusu olup olmadığı sorulan kadın, Komünist parti himayesinde ikinci vatandaş muamelesi dahi görmediği tam eksine merkezi hükumetin Uygurlardan tüm eğitim masraflarını muaf tuttuğunu söylüyor.

Dini özgürlük konusunda sorulan soruya ise kimsenin dini inancına müdahale edilmediğinden bahsederken hiç kur’an okuyup okumadığı sorulduğunda ‘’ Hayır’’ cevabını veriyor. Hatta hiç Cami’ye gitmediğini dile getiren kadın kendisinin devlet memuru komünist parti üyesi olduğu için bu tür işlerin ona uygun davranış olmadığını ancak devlet memuru olmayan çevresindeki bazı yakınlarının dini faaliyetlerle ilgilendiğini belirtiyor.

Hemen ardından gazetecinin ısrarla ‘’Allah Kimdir? Allah'ı tanıyor musun?, bana Allah'ı anlat’’ gibi soruları karşısında duraksıyor, ne söyleyeceğini şaşıran kız ben inanmadığım için anlatamıyorum diye sohbeti bitiriyor.

Muhammed Ali Atayurt

Bu Haberi 1566 kişi okudu!
21/08/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.