YABANCI BASINA KONUŞMAK, ENGELLENMEYE ÇALIŞILIYOR.

YABANCI BASINA KONUŞMAK, ENGELLENMEYE ÇALIŞILIYOR.

Doğu Türkistanlı Türkler Çin devletinin katı kontrolü ve sıkı takibi altında insanlık dışı muamelesine maruz kalıyor.

Çin’in bilgi ablukası nedeniyle bölgeden sağlıklı bilgileri almak neredeyse mümkün olmuyorken gazetecilere konuşan halkın devlet sırlarını sızdırmakla suçlanıp ağır cezalandırıldığı biliniyor.

En son konu ile ilgili Kaşgar Şehir Yopurga İlçesi merkezi hukumete bağlı yönetim tarafından yapılan çalışmaların sonuç bildiri raporu basına sızdı.

ABD merkezli Özgür Asya Radyosunun bölgede yaptığı araştırmaları ve komünist partiye bağlı memurlardan bilgi alma girişimleri hakkında durulan Raporda başta Özgür Asya Radyosu olmak üzere her hangi bir yabancı medya tarafından yapılan veri toplama girişimlerine bölge yönetimi olarak asla izin verilmeyeceği, devlet sırlarını yurt dışına sızdırmak gibi hataya düşmenin cezasız kalmayacağı vurgulanıyor.

Bu tür yaklaşımların Komünist partiye zarar vereceğinin farkında olduğu ve halk arasında da kötü etki yarattığı, ve bölge yönetimin buna benzer hadiselere anında müdahele edeceği, gerekirse güvenlik güçlerinden yardım istenildiği, en yakın zamanda konuya ilişkin toplantı gerçekleştirip durum değerlendirmeleri yapılacağı bilgisi yer alıyor.

FATMA HASAN

 

Bu Haberi 373 kişi okudu!
15/09/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.