WUHAN VİRÜSÜNÜN ABD MENŞELİ OLDUĞU İDDİASINA ABD’DEN YANIT
SON DAKİKA

WUHAN VİRÜSÜNÜN ABD MENŞELİ OLDUĞU İDDİASINA ABD’DEN YANIT

Çinli yetkililerin " Wuhan virüsü ABD’li askerler tarafından Çin’e bulaştırıldı" şeklindeki açıklamaları uluslararası toplumda maskara konusu oldu.

Konuyla ilişkin ABD Başkanı Donald Trump Wuhan virüsünü "Çin virüsü" olarak adlandırmanın doğru olduğunu ifade ederek hafta başı attığı Twittinde "Çin virüsü" terimini kullandı.

Beyaz Saray'da yapılan basın toplantısında da aynı açıklamayı yapan Trump, Çin'in virüsün kaynağı hakkında yanlış bilgi yaydığını söylerken bundan sonra tüm dünyayı etkileyen salgının gerçek kaynağı olan Çin ile adlandırma kararı aldığını bildirip "Çin virüsü" denmenin çok doğru bir adlandırma olduğunu belirtti.

Çin Dış işleri sözcüsü dün Trump'ın sözlerini eleştirerek Çin’den tüm dünyaya yayılan Salgının Wuhan Virüsü diye adlandırılmasına şiddetle karşı çıkan bir açıklama yaptı.

Uzmanlar ise, Çin'deki vebanın dünyaya yayılmasındaki tek sorumlu ÇKP (Çin komünist hükumeti) olduğunu ve Çin’in virüs görülen ilk başlarda bulaşma durumunu gizlemekle birlikte "önlenebilir ve kontrol edilebilir, insandan insana bulaşmaz" gibi yalan bilgiler yayınlayarak 100'den fazla ülkeye yayılmasına neden olduğunu belirtiyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 116 kişi okudu!
19/03/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.