VİRÜS HAKKINDA PAYLAŞIM YAPAN UYGUR TÜRKLERİ TUTUKLANDI
SON DAKİKA

VİRÜS HAKKINDA PAYLAŞIM YAPAN UYGUR TÜRKLERİ TUTUKLANDI

Çin virüsünün dünyaya yayılmaya başladığı dönemlerde Virüs ile ilgili gerçek bilgileri dünya kamuoyundan gizlemeye çalışan Çin Komünist Partisi (ÇKP) kimsenin virüsle ilgili sosyal medya platformunda paylaşımda bulunmasına yasaklama getirmesinin ardından ilgili paylaşımlar yapan doktor, gazeteci dahil çok sayıda Çinliyi tutuklamıştı. Bu kapsamda şubat ayı başlarında Doğu Türkistan’da da Uygur Türklerinden 12 kişiyi cezalandırdığı haberi gelmişti.

Gelen son bilgilere göre Çin’in Doğu Türkistan’daki Ağ Bilgi Yönetimi Ofisi ve Kamu Güvenlik Departmanı ağ ihlali cinayetine ilişkili 14 kişinin cezalandırıldığını duyurdu.

14 olaydan ikisi Çin virüs salgını nedeniyle Artuş’a bağlı Aktu nahiyesinin karantinaya alındığı hakkında bilgi yaydığı için cezalandırıldığı, bununla bölgede siber suçlar nedeniyle cezalanan toplam 27 kişi olduğu bildirildi.

Çin’in Organ Yayını Tanrıdağ haberine göre Aksu, Sanji, Kaşgar ve Urumçi'de 5 Mart'tan Mayıs ortasına kadarki süre zarfında meydana gelen tutuklamalar kapsamında 5 kişinin Uygur Türkü olduğu ve esnaf dükkanların açılmayacağını paylaşması sonucu tutuklanarak idari para ve gözaltı cezası verildiği belirtildi.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 161 kişi okudu!
18/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.