Uygurları savunan H&M, Pekin ile harita kavgası yaşadı

Uygurları savunan H&M, Pekin ile harita kavgası yaşadı

Çin hükümeti, Doğu Tirkistan’dan pamuk almayı durdurmasının ardından internet erişimi kapanan İsveç merkezli hazır giyim firması H&M'den sayfasındaki 'sorunlu Çin haritası'nı değiştirmesini talep etti.

Euronews’e göre Şangay şehir valiliğinden cuma günü yapılan açıklamada, kullanıcılardan gelen uyarılar üzerine yapılan talep doğrultusunda H&M'in web sitesinde yer alan "sorunlu bir haritayı" değiştirmeyi kabul ettiğini duyurdu.
H&M yönetimi sorunlu harita içeriği hakkında ayrıntılı bilgi vermezken 'en kısa sürede' düzeltileceğini açıkladı.

Çin yönetiminin hazır giyim firması sayfasında, Pekin'in kendi topraklarının bir parçası olduğunu iddia ettiği Doğu Türkistan, Tibet ve İç Moğolistan gibi işgal altındaki ve Tayvan gibi hassas alanların haritada gösterilme şeklini değiştirmesini talep ettiği tahmin ediliyor.

BOYKOT SONRASI H&M’NİN İNTERNET ERİŞİMİ KESİLDİ

Aralarında H&M, Nike, Adidas ve diğer dünya devi markaların da bulunduğu şirketler, Çin'in Doğu Türkistanlıları zorla çalıştırdığı yönündeki iddiaların ardından Doğu Türkistan'dan pamuk başta olmak üzere ham madde almayacaklarını açıklamıştı.
ÇKP tarafından sert tepki alan H&M, ürünleri Alibaba ve JD.com gibi Çin’in önde gelen e-ticaret sitelerinden kaldırıldı ve uygulamalarına İnternet erişimi askıya alındı.

Pekin yönetiminin, Uygurlara destek veren duruşlarından ötürü ayakkabı ve giyim markalarına baskısını artırması sonucunda Çin’deki bir çok marka, Nike, Adidas, Burbery, Uniqlo ve Lacoste dahil Çin’le imzaladıkları anlaşmaları iptal etmişti.

Muhammed Ali ATAYURT

Kaynak: Türkistan Press
Kaynak:https://tr.euronews.com/2021/04/03/uygurlara-destek-veren-h-m-pekin-in-sorunlu-cin-haritas-n-degistir-talebini-kabul-etti
Bu Haberi 20 kişi okudu!
07/04/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.