UYGURLARI KATLEDEN ÇİNLİLER TBMM'DE GEREKEN CEVABI ALDI
SON DAKİKA

UYGURLARI KATLEDEN ÇİNLİLER TBMM'DE GEREKEN CEVABI ALDI

Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yapılan zulüm ve insan hakları ihlallerine, akılamaz skandal uygulamalara imza atan Çin’in, İnsan Hakları Geliştirme Vakfı Başkanı Huang Mengfu ile Türkiye Büyük Millet Maclisi TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, TBMM’de bir araya geldi.

Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, Çin'den gelen insan hakları heyetini kabul etti ve iki ülke arasında siyasi, ekonomik ve kültürel alan ile güvenlik konularında iş birliğinin artırılmasına ilişkin en üst düzeyde siyasi iradenin mevcut olduğunu ifade ederken Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlalleriyle ilgili "Uluslararası kuruluşlar Doğu Türkistan'a gidebilmeli" dedi.

Görüşmede, Hakan Çavuşoğlu, Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlalleri ile ilgili olarak uluslararası raporları gündeme getirdi.

Çavuşoğlu, Doğu Türkistan’da son dönemlerde özellikle hem basına hem birtakım kurum ve kuruluşlara bazı raporlar yansıdı. Raporlar muvacehesinde yaşananlarla ilgili olarak da özellikle sizlerden bu konuda bilgi alma, müzakere etme fırsatını bulduğumuz için son derece memnunuz." dedi.

Çinli konuğundan insan hakları konusunda şeffaf olmalarını isteyen Çavuşoğlu, "Uluslararası kuruluşlar Doğu Türkistan'a rahatlıkla gidebilmeli. Bu konuda Türkiye ile iş birliğine de açık olunmalı" dedi.

MUHEMMED ALİ ATAYURT
Bu Haberi 551 kişi okudu!
29/11/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.