UYGURLARI KARDEŞLERİ SATTI

UYGURLARI KARDEŞLERİ SATTI

Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ), üye sayısını 8’e çıkardıktan sonra ilk defa toplanıyor. Güvenlik ve ticari işbirliği için kurulan ŞİÖ’ye Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacigistan Rusya,  gibi eski üyelerin Peşi sıra Pakistan ve Hindistan’ın da katılmasıyla üye ülkelerin toplam nüfusu 3 milyarın üstüne çıktı, Afganistan, Moğolistan, İran ve Belarus gözlemci ülke statüsünde bulunuyor.Liderlerin terörle mücadele ve güvenlik konularına ağırlık verdiği zirvede Kazakistan Cumhur Başkanı Nursultan Nazarbaev'in Doğu Türkistan'daki Çin Nazi Toplama Kamplarında tutsak edilerek işkence görmekte olan Kazakların durumları İle İlgili Çin devlet başkanı Şi Cinping ile ikili görüşmeler yapacağı Doğu Türkistan Diasporasında Merak ediliyordu. Ancak Umulan Olmadı Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi Çin’in Lehine Sonuçlandı.

Elinize Kardeş Kanı Bulaştı.

Afganistan'da "terörizm, aşırıcılık ve uyuşturucu suçlarıyla mücadeleye  yönelik konular, Afganistan, Suriye ve İran'daki gelişmelerde "kapsamlı ortak eylem planının uygulanması"  Suriye'nin bağımsızlığının ve toprak bütünlüğünün korunması ve Kapsayıcı siyasi sürecin uygulanması dahi tüm sorunlar masadaydı. Fakat Doğu Türkistan'daki Soykırım, İnsanlık Dışı Suçlar ve 35 Milyon Müslümanın  Kaderi ile baş başa bırakılması, hiç yaşanmamışcasına hiçbir şekilde ele alınmadı.

Böylelikle Doğu Türkistan’ın milli menfaati ve Doğu Türkistan bağımsızlık hareketi, bir kez daha Soydaşları ve komşu ülkelerin Çin’e boyun eğmesi ile sonuçlandı.

Elinize Ne Geçti?

ŞİÖ’ye üye Ülkelerin sözde Üç Tür Güruha  karşı mücadele adı verilen Çin yönetiminin Terörle nitelendirdiği Doğu Türkistan bağımsızlık hareketi ve Tibet'i de kapsayan  güvenlik  anlaşmalarına imza atmak suratıyla 6 ortak fikirde birleşerek üye ülkelerin dünyanın çeşitli bölgelerindeki ihtilafların, uluslararası hukukun temel ilkeleri çerçevesinde siyasi ve diplomatik yollarla çözümünden yana olduğu vurgulandı. Anlaşmaların iktisadi ve Ticari boyutunun İse  30 milyar Çin parası olduğu İleri Sürülüyor.Zirvede, ŞİÖ Dönem Başkanlığını yürütmekte olan Çin Devlet Başkanı Şi’den, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov devraldı.

Çin'in Çingdao kentinde düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi yayınlanan bildirge ile sona erdi.

Bu Haberi 7195 kişi okudu!
13/06/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.