UYGURLARI GÖÇE ZORLAYIP ÇİNLİLERİ GETİRDİ
SON DAKİKA

UYGURLARI GÖÇE ZORLAYIP ÇİNLİLERİ GETİRDİ

18 Haziran Özgür Asya radyosunun haberine göre Çin Yönetimi Doğu Türkistan'ın Dağlı bölgelerindeki 10 binlerce  aileyi zorunlu göçe tabi tutarak farklı bölgelerin kırsal kısımlarına yerleştirmeye başladığı öğrenildi.

Konu ile ilgili Çin Medyası Xinhua haber Ajansı'nın haberinde ise bu yıl itibari ile sözde Uygur Özerk bölgesi yöneticileri tarafından yoksullara destek verme projesi adı altında Doğu Türkistan’ın dağlı bölgelerindeki 30 bini aşkın yoksul ahaliyi farklı bölgelere yerleştirme planının olduğu yer alıyor. Sözde Uygur Özerk bölgesi yetkililerinin bu seneki yerleştirme planının iktisadi boyutunu 1 milyar 800 milyon Çin parası yatırım yapacağı ile ilgili taslak hazırlandığı da ifade ediliyor.

Haberde Yerleştirme işlemlerinin yapılması planlanan bölgelerin Doğu Türkistan’ın  güney kısmındaki  dört büyük vilayet ve şehir esas alınarak yapılacağı bildirildi.

Uygurların Yerine Çinli Göçmenler Getiriliyor.

Aslında Çin’in bu planı seneler öncesi yürürlüğe girmiş şimdiye denk Kumul,  Sancı, Urumçi, Aksu, kaşgar ve hoten vilayeti gibi bir çok şehirlerin dağlı kısımlarında yaşamakta olan yüz binlerce insanın zorunlu Göçe tabi tutularak hedeflenen kırsal bölgelere yerleştirildiği biliniyor.

Xinhua haber Ajansı’nın 16 Haziran haberinde ise  son iki yıl içerisinde 110 bin yerli ahalinin kırsal bölgele yerleştirildiği bildirildi.

Gözlemciler Çin yönetiminin bu tür Bölgesel Zorunlu Göç politikası uygulayarak Doğu Türkistanlıların bir biri ile bağ kurmasını engellemek suratıyla Çine karşı olası bir ayaklanmanın önünü kesmeye çalışırken öte yandan boşaltılan bölgelere Çinli göçmenleri yerleştiriyor diye konuştu.

Bu Haberi 1922 kişi okudu!
18/06/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.