UYGUR YASASI ABD BAŞKANI TRUMP’A İMZA İÇİN SUNULDU

UYGUR YASASI ABD BAŞKANI TRUMP’A İMZA İÇİN SUNULDU

Agence France-Pressin verdiği haberine göre ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi tarafından Uygur İnsan Hakları Yasası'nın Başkan Trump'a imza için sunduğunu bildirildi.

Nancy Pelosi: 4 Haziran Tiananmen Meydanı katliamının 31. yıldönümü arifesinde, tasarıyı ABD Kongresine göndermek özellikle önemlidir. Tasarı kabul edildikten sonra ABD başkanı Uygurların özgürlüğünü elinden alan Çinli yetkilileri cezalandırma gücüne sahip olacak” açıklamasını yaptı.

Nancy Pelosi ek olarak Son birkaç yıldır ABD Temsilciler Meclisinin Doğu Türkistan’daki hak ihlallerini dikkatlice izlediğine ve kurbanların yalnız olmadığına vurgu yapıyor.

Tasarıda, 180 günlük süre içerisinde ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Çin'in Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlalleri hakkında Temsilciler Meclisi'ne kapsamlı rapor verilmesinin yanı sıra Uygurlara kötü muamele eden, keyfi tutuklayan, suçsuz yere hapseden,
ABD teknolojileriyle onları gözeten, Dini özgürlüğünü kısıtlayan ve inançlarından milli değerlerinden vaz geçmeye zorlayan ne kadar Çinli yetkili varsa yaptırım uygulanması ön görülüyor.

Yaptırımlara ilişkin konular ise Çinli yetkililerin yurt dışındaki özellikle ABD’deki mülkiyetlerinin dondurulması, vize kısıtlaması, başkan Trump’ın yasal olarak Çin'i Uygurları kötüye kullanmakla suçlaması ve toplama kamplarını derhal kapatması için çağırması hedefleniyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 208 kişi okudu!
04/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.