UYGUR TÜRKÜ YÖNETİCİLERDEN KİM VARSA TEKER TEKER KALEMİ KIRILIYOR
SON DAKİKA

UYGUR TÜRKÜ YÖNETİCİLERDEN KİM VARSA TEKER TEKER KALEMİ KIRILIYOR

Özgür Asya radyosunun haberinde Doğu Türkistan’ın Başkenti Urumçide il adli mahkemesi savcu vekili Galip kurbanın tutuklandığı öğrenildi.
Bilgilere göre savcı vekilinin İki yüzlülük ile suçlandığı bildirilirken Doğu Türkistan’daki siyasi baskılardan doğacak sıkıntılar ve gidişatın kötü ynde olduğunu dile getirmesi sonucu pekinde gerçekleşen toplantı dönüşü urumçi havaalanında istihbarat elemanları tarafından götürüldüğü aktarıldı.

TEK SUÇU TÜRKİYE'DE EĞİTİM GÖRMESİ.
Ayrıca Ankara Üniversitesi Dil Ve Tarih Coğrafya fakültesi Tarih Bölümü Doktora Öğrencilerinden Ömercan Nuri mart 2017’Çin polislerince tutuklandığı ortaya çıktı.
Bilgi Ömercan Nurinin Kastamonu Üniversitesi İlahiyat fakültesinde eğitim almakta olan kızı Sübinur tarafından teyit edildi.

Sübinur Babasının en son 2015 Tarihinde Türkiye’ye gelerek Okuldaki İşlemlerini Tamamladıktan sonra memlekete döndüğünü bu arada babası ile normal iletişimin devam ettiği fakat 2017 mart ayından itibaren irtibat kuramadığını babasının polislerce tutuklandığı haberini daha yeni öğrenebildiğini dile getirdi.
Ömercan Nuri 2006 de pekin milletler üniversitesi tarih fakültesinden mezun olduktan sonra Türkiye’ye gelerek doktora eğitimine başladığı daha sonra ise memleketine dönerek okullarda eğitim hizmet verdiği biliniyor.

Kaynak: https://www.rfa.org/uyghur/xewerler/kishilik-hoquq/ghalip-qurban-12142018231652.html

Kaynak: https://www.rfa.org/uyghur/xewerler/kishilik-hoquq/omerjan-nuri-12142018234347.html

MUHAMMED ALİ ATAYURT

 

 

Bu Haberi 1127 kişi okudu!
17/12/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.