UYGUR TÜRKÜ DİN ADAMI ÇİN HAPSİNDE ŞEHİT EDİLDİ

UYGUR TÜRKÜ DİN ADAMI ÇİN HAPSİNDE ŞEHİT EDİLDİ

İstanbul'da yaşayan Uygur asıllı Türk vatandaşı İsmail Abdulkerim isimli din adamının Doğu Türkistan’da Çin rejim güçleri tarafından “yasadışı dini faaliyetlerde bulunmak” suçlamasıyla tutuklanıp 10 yıllık hapis cezası verilen 86 yaşındaki babası Dini alim Abdulkerim İsmail’in hapiste şehit edildiği öğrenildi.

Konuyla ilgili sosyal medyada bilgi paylaşan Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti ve Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği Başkanı Hidayet Oğuzhan, merhumun “ dini vazifelerini yerine getirdiği için 10 yıl hapis cezası verip sonra işkenceyle şehit ettiler” paylaşımında bulundu.

Bilgilere göre İsmail Abdulkerimin memlekette kalan 74 yaşındaki Annesi Gülhesel Memet hanım 2014 yılında keyfi tutuklanıp 10 sene hapis cezası almış, halen hapiste tutulduğu ve 47 yaşındaki Kardeşi Ebubekri Abdulkerim, diğer kardeşlerinden Osmancan, Ömercan, Alican’ın son 2 yıldır toplama kamplarında tutsak olduğu belirtiliyor.

Din adamının Türkiye’ye getiremediği oğlu Nurmuhammed'in telefonundan İslami içerikli paylaşımlar çıktığı bahanesiyle 15 sene hapis cezası verildiği, böylece bütün koca aile yaşına başına bakılmaksızın uyduruk suçlamalarla darmadağan edildiği gelen bilgiler arasında.

Başkan Oğuzhan ayrıca “İsmail Hocanın şehit babasının fotoğrafına erişilemediği için kareyi boş bıraktık. Allah şehadetini kabul eylesin mekanı cennet olsun” dileklerini iletirken bunun sadece bir ailenin başına gelen trajedi olduğunu oysa diasporadaki bütün camianın benzeri bir kısmeti yaşamakta olduğunu ifade ediyor.

Kamuoyuna seslenen Oğuzhan, “Türkiye'deki Çin Büyükelçisi ve Başkonsolosluk yetkilileri milletle dalga geçercesine sürekli ve pişkin bir üslup ile Doğu Türkistan ile ilgili yalan ve çarpıtıcı beyanlarda bulunarak halkımızın yarasına tuz serpmektedir. Bütün Türk islam aleminden Çin'in 3 senedir acımasızca Doğu Türkistan'da yürütmekte olduğu bu topyekün etnik, kültürel ve demografik soykırımına dur demelerini, gerekli ciddi adımları atmaları için acil çağrıda bulunuyoruz." Paylaşımını yaptı.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 416 kişi okudu!
22/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.