UYGUR TÜRKÜ ÇOCUKLAR ÇİNLİLEŞTİRİLİYOR

UYGUR TÜRKÜ ÇOCUKLAR ÇİNLİLEŞTİRİLİYOR

Çin’in organ yayını Tanrıdağ ajansı 24 Haziran verdiği haberine göre Çin hükümeti Doğu Türkistan’da "2035 yılına doğru Eğitimi modernleştirme’’ adı altındaki Eğitimi ulusallaştırma hizmetini hızlandırma Planını açıkladı.
Bilgilere göre 2035 yılına kadar uygulanacağı belirtilen Plan’da 2019 yılı sonunda Doğu Türkistan’daki okul öncesi yatılı eğitim için toplam kayıt oranının yüzde %51’lik oranda arttığı, bu sorunun Merkezi yönetimin desteği ile Çocukların anaokul eğitimi için kalıcı olarak Çin illerinden 140.000'den fazla Çinli öğretmen’in işe alınmasıyla çözüme kavuştuğu ileri sürülüyor.
Analistler Çin hükümetinin Doğu Türkistan’daki Yatılı anaokulu eğitim planı kapsamında Ebeveyinleri Ceza kampında tutulan yüzbinlerce Uygur yetimin "Çinli eğitimine tabi tutularak "ulusal kimliklerinden" ve "dini kimliklerinden" çıkmalarının istendiği Tek Çin Ulusu anlayışı sindirilmekte olduğunu savunuyor.
The New York Times 17 Mart'ta yayınlanan bir makalede Çin Komünist Partisinin Uygur Türklerini ve Doğu Türkistan’daki diğer Müslüman halkı dilinden, kültüründen, inançlarından ve kimliklerinden vaz geçirmeye çalıştığı anlatılıyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt

 

Bu Haberi 362 kişi okudu!
26/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.