UYGUR TÜRKLERİNİN MİLLİ KÜLTÜRÜNE FİİLİ SALDIRILAR BAŞLADI
SON DAKİKA

UYGUR TÜRKLERİNİN MİLLİ KÜLTÜRÜNE FİİLİ SALDIRILAR BAŞLADI

Çin, Doğu Türkistan’daki Müslüman Uygur Türklerinin evlerinin iç kısımlarını değiştirme zorunluluğu getirdi.
Elde ettiğimiz bilgilere göre Çin Hükumeti Doğu Türkistan’ın Hoten ilinde güçlü olan Milli değerleri yok etmek adına, bölgedeki Türklerin evlerinde bulunan İslam ve Türk kültürüne özgün tüm eşyaları Çin kültür medeniyetini anımsatan eşyalara değiştirmesini talep ettiği öğrenildi.

GÖRSEL OLARAK TÜRKLER DİYE BİR ŞEY KALMAYACAK.

Evlerdeki Türklere ait milli eşyaların Çinli yetkililer tarafından alınarak düz şekildeki Çin Kültürüne ait eşyalar ile düzenlendiği, Misafir odasında masa, yatak odasında yataktan başka eşya bulundurmaya izin verilmediği, milli kültüre ait nakış ve motifleri mecburi değiştirdiği bildirildi.

TOPRAKLARA EL KOYARAK KENDİ ADAMLARINA VERDİLER.

Ayrıca Çin Komünist Parti bölge Yönetimi ‘’Çiftçileri Kalkındırma’’ bahanesiyle kırsal bölgelerdeki köylülere ait ekilebilir topraklara 1 hektar karşılığı 800 yuan Çin parası teklif ederek köylülerin elinden aldığı ve köydeki en münevver kişiye devredeceğini duyurduğu öğrenildi.
Ancak 1 Hektar yerin ekim, biçim, su masraflarının 1200 Yuan Çin parası olduğu ifade edilirken Çin’in bu uygulaması ile hem Çiftçilerden Topraklarını aldığı hemde üzerine 400 Yuan fazla para aldığı dikkat çekiyor.
Gözlemciler Bu uygulamanın 1995 Senesinde ''Yer İslahatı'' adıyla uygulandığına vurgu yapıyor.

MUHAMMED ALİ ATAYURT
Bu Haberi 1221 kişi okudu!
14/01/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.