UYGUR TÜRKLERİ YAŞLI GENÇ, KADIN ERKEK DEMEDEN ZORLA ÇALIŞTIRILIYOR

UYGUR TÜRKLERİ YAŞLI GENÇ, KADIN ERKEK DEMEDEN ZORLA ÇALIŞTIRILIYOR

Çin Komünist rejimi Doğu Türkistanlı erkekleri hapsedip, gençlerde Çin,e gönderip ağır işleri yaşlı kadınlara yaptırmaya başladığı basına sızdı.

Doğu Türkistan'daki kırsal kesimlerde “Haşar” adı verilen zorunlu çalıştırma sistemi geliştiren Çin Komünistleri senelerdir bu sistemin sona erdiğini savunuyordu. Ve uzun bir zamandır kırsaldaki halkın Haşar’a gitmediği biliniyor.

Özellikle Çin hükumeti 2017’den itibaren Doğu Türkistan’da büyük çaplı tutuklama başlatıp kamplara yaklaşık 5 milyon insanı kapattıktan sonra zorunlu çalıştırma sorunu yeniden hortlamaya başladı.

Ceza kampı tutsaklarının, kamp çevresindeki fabrikalarda köle olarak çalışmaya zorlandığı, kampa girmeyen çok sayıdaki Uygur gençlerin ise Çin’in iç bölgelerine sürgün edilip ucuz iş gücü olarak köle yerinde kullanıldığı artık dünya gündeminde.

Fakat bahsi geçen Haşar sistemi ile ilgili Son günlerde Çin medyasına yansıyan görüntüler Uygur kadınlarının ve Uygur annelerin eskiden kırsal kesimdeki genç ve erkeklerin yaptığı ağır işleri yapmaya zorlandığını ortaya koyuyor.

Basına sızan videolarda, yol yapımı ve saha yapımı da dahil olmak üzere ağır fiziksel emeğe katılanların % 90'ı kadınlardan oluşuyor. Ve erkeklerinde zorluk çekeceği türden ağır çalışmalara tabi tutulduğu görüntülendi.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 249 kişi okudu!
02/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.