UYGUR TÜRKLERİ DEV FABRİKALARDA ZORLA ÇALIŞTIRILIYOR

UYGUR TÜRKLERİ DEV FABRİKALARDA ZORLA ÇALIŞTIRILIYOR

China Global Times’ın haberine göre Hoten vilayetine bağlı Kiriye nahiyesindeki çiftçilerin Çin komünist yönetimince “yoksullukla mücadele” adı altında bölgeye kurulan endüstriyel işletmelerde çalışmak üzere sözde istihdam edildiği öğrenildi.

Haberde yaklaşık 100 çiftçinin Kiriye nahiyesi Tugman mahallesine açılan bir gıda fabrikasında çalışmakta olduğu ve bunlardan 71 kişinin kadrolu işçi olduğu belirtiliyor.

Kiriye’ye bağlı Pazar köyüne yakın 70 bin metrekarelik alana inşa edilen sanayi bölgesinde 4 tekstil ve konfeksiyon fabrikası bulunduğu, ve Köy parti sekreterine göre “komünist partisinin himayesi altında” şu an sadece bu köyden çalışan kişi sayısının 3.200’e yükseldiği ve çevredeki köylerdende burada çalışan insanların olduğu ifade ediliyor.

Bilgilere göre keriye’deki bu işletmelerin tümünün 2017'den sonra kurulduğu biliniyor. Bu da tam Rejim yönetiminin 2017'den beri Doğu Türkistan’daki (gayrı resmi verilere göre) 5 Milyondan fazla Müslümanı ceza kamplarında eğitim ayağına köle olarak çalıştırmak için yetiştirdiği ve nihayetinde zorla çalıştırmaya devam ettiğini gözler önüne seriyor.

Çinli yetkililer Uygurları istihdam ettirdiğini ve onları yoksulluktan kurtardığını iddia ediyor oysa Çin'in asıl amacı Uygurları kontrol altında tutarak gerektiğinde köle gerektiğinde de kobay olarak kullanmak.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 862 kişi okudu!
11/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.