UYGUR TÜRKLERİ, ACISINI YALNIZ YAŞADI
SON DAKİKA

UYGUR TÜRKLERİ, ACISINI YALNIZ YAŞADI

Şehit Alim Abdulahat Mahdumun  Şehadeti Uygur  Diasporasını derinden üzmüş ve Türkiye başta olmak üzere Amerika, Avustralya gibi bir çok Ülkelerde Şehit Alim İçin gıyabi cenaze namazları kılındı.

Türkiye'de 1 Haziran günü Kılınan namaz, Cuma namazı  Sonrası İstanbul Fatih İlçesinde bulunan  Fatih Camiinde Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Öncülüğünde 2000 i aşkın insanın katılımıyla gerçekleşti tüm Doğu Türkistanlı STK temsilcileri iştirak etti.

Namaz Sonrası Yeni Yüzyıl Üniversitesi profesörü Ak Parti 23 Dönem Düzce Millet Vekili Celal Erbay  Konuştu ve Doğu Türkistan İçin Dualar Etti. Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Başkanı Hidayet Oğuzhan Şunları Söyledi:

‘’Bugün basın açıklaması yapmak için hazırlık yapmıştım ancak burada ne medya mensuplarını nede yanımızda duracak güçlü insanları görebiliyorum. Bu yüzden basın açıklaması yapmayacağım diyerek Doğu Türkistan'daki Son durumu katılımcılara aktardı. 

Merhum Şehit Alimin Türkiye'de yaşamakta olan Akrabalarından Ali Alioğlu Merhum ile geçirdiği anılarını ve şu anki duygularını anlattı. 

Akabinde Uygur Diasporadaki büyük alim Niyaz Damolla, Arkadaşı İçin Doğu Türkistan'daki mazlum halk için dua etti Katılımcılar ise gözyaşlarına boğuldu.Kayseride de yüzlerce Uygur Türkü Hunat Camiinne toplandı ve  Merhum İçin  gıyabi cenaze namazı Kıldı, dualar eden kalabalığın güzyaşları sel olup aktı.

Bu Haberi 6125 kişi okudu!
04/06/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.