UYGUR SUS! HERKES SANA BAKIYOR...
SON DAKİKA

UYGUR SUS! HERKES SANA BAKIYOR...

Çin’in Uygur Özerk bölgesi olarak adlandırdığı Doğu Türkistan’ın Sözde ‘’Ulusal Birlik’’ Sempozyumu Urumçi'de gerçekleştirildi.
Çin’in Doğu Türkistan valisi Chen Quanguo konuşma yaptı ve konuşmasında, Merkezi hükumetin Ulusal politikasını tam olarak uygulayıp bölgesel sistemi ciddiye almakla tüm etnik grupların eşitliğini ve Devlet yönetiminde aktif olmasının sağlanması gerekiyor. Etnik azınlık guruplara karşı ayrımcılığa neden olacak veya ulusal duygulara zarar verecek kelimeler ve davranışların düzeltilmesi lazım.

Merkezi Hükumetin Dini özgürlük politikasını uygulamakla azınlık guruplardan çok sayıda aydınları eğitmeye Kendi Sözlü ve yazılı dillerini kullanma, koruma saygı gösterme haklarının garanti altına alınması gerek şeklinde açıklama yaparak Doğu Türkistan'da yaşanan onca zulmü Ört bas ederek gizlemeye çalıştı.Gözlemciler ise Doğu Türkistan da milyonlarca Müslümanların toplama kamplarında işkence çekmekte olduğunu, din adamlarının ve bilim adamlarının hunharca katledilmekte olduğunu hatırlatarak. Çin’in iki yüzlü siyasetine ister bölge halkı veya Uluslararası toplumun inanmayacağını vurguladı.

MUHAMMED ALİ ATAYURT

Bu Haberi 577 kişi okudu!
16/04/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.