UYGUR MESELESİ AVUSTRALYA’DA GÜNDEME GELDİ

UYGUR MESELESİ AVUSTRALYA’DA GÜNDEME GELDİ

Çin hükümetinin Uygurlara baskısı sırasında tutuklanan ve bir yıldan fazla bir süredir hiçbir haberi alınmayan Mahire Yakub'ın akrabaları onun davasını Avustralya devlet kanalında gündeme getirdi.

Bilgilere göre Mahire Yakub’un Avustralya'daki ailesinin bir ev almasına yardımcı olmak için 2013 yılında Doğu Türkistan’dan para gönderdiği ve Mayıs 2019’a gelindiğinde Çin hükümeti tarafından "yurt dışındaki terör örgütüne maddi destek sağlamak” suçlamasıyla tutukladığı biliniyor.

Uluslararası Af Örgütü Avustralya şubesi direktörü Samantha Klinsworth, Mahire Yaqub'ın kardeşi Marhaba Yakub ve Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü'nden analist Wiki Xu 2 Haziran katıldığı televizyon programında Uygurların mevcut durumu ile bağlantılı olarak Mahire Yaqub'un karşılaştığı trajedi hakkında ve Doğu Türkistan’daki büyük çaplı tutuklamarın durumu ve Mahire hanım gibi suçsuz yere milyonlarca Uygur'un Toplama kamplarına alınması, Çin hükümetinin Uygurları terörist olarak nitelendirmesine ilişkin konular konuşuldu.

Uluslararası Af Örgütü Avustralya şubesi direktörü Samantha hanım Çin hükümetinin Uygur Türklerine yönelik suçlamalarının temelsiz olduğunu ve Uygurları bastırmak için bir dizi normal faaliyetleride teröre bağlayıp baskı uyguladığını eleştirdi.

Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü tarafından yayımlanan “Satılan Uygurlar” adındaki raporu hazırlayanlardan biri olan Wiki Xu, Uygurların şu anda yurtdışında iş, seyahat veya eğitim ile ilgili olarak her türlü girişimlerde bulunması terör eylemi olarak görüldüğü ve Mahire hanımında bu dalganın kurbanı olduğunu vurguladı.

Programın sonunda Avustralya hükümetinin masum tutuklu Mahire gibi suçsuz insanların kurtarılması için harekete geçmesi yönünde bir çağrıda bulunuyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 301 kişi okudu!
05/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.