UYGUR LİDER SERBEST BIRAKILDI
SON DAKİKA

UYGUR LİDER SERBEST BIRAKILDI

 
Çin'in toplama kamplarına hapsettiği ve işkenceden geçirdiği Uygur Türklerinin Aksakalı vede liderlerinden Abdülkadir Yapçan, bugün Çağlayan Adliyesinde hakim karşısına çıktı. 
Yapçan'ın serbest kalıp kalmayacağına karar verilecek duruşma öncesi Doğu Türkistan Maarif ve dayanışma derneğinin öncülüğündeki 100’lerce Doğu Türkistanlılar ellerinde Ay yıldızlı Gök ve Al bayrağı kaldırarak Abdulkadir Yapçanı adliye önünde karşıladı.
 
11: 30 sularında 30 kişilik bir gurubun salonuna girmesi ile başlayan mahkeme yarım saat devam etti. ve sayın Abdukadir Yapçan tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
15 yıldır Türkiye'de yaşayan ve 2016 yılında Çin’in Kuran öğretmek ve İnsanları Dine yöneltmek gibi Türkiye‘de suç kabul edilmeyen ancak Doğu Türkistan’da  idamla sonuçlanan suçlamalarla Yapçan üzerinden Türk mahkemesine başvurması neticesinde tutuklanmıştı. 
 ORASI SİNCAN DEĞİL TÜRKLERİN ATA YURDU DOĞU TÜRKİSTANDIR.
Abdulkadir Yapçan mahkeme çıkışı kendisini bekleyen kamuoyuna açıklamalarda bulunarak Doğu Türkistan‘da İşkence görmekte olan Müslüman Uygur Türklerinin de insan olduğunu onlarında temel insani haklara sahip olması gerektiğini ancak bölgedeki işgalcı gücün buna müsaade etmediğini, hatta daha ileriye giderek Doğu Türkistan ismi ile müsemma olan Türk yurdunun adını değiştirme gafleti içerisinde olanlara kimsenin kafasına göre değiştiremeyeceğini vurguladı.
 
DOĞU TÜRKİSTAN ÖZGÜR OLMADIĞI MÜDDETÇE İNSANLIK ÖZGÜR SAYILMAZ.
Doğu Türkistan’daki 35 milyon Müslüman Türkün özgürlüğü tüm ümmetin ve Türk dünyasının özgürlüğü olduğunu hatta tüm dünya insanlarının özgürlüğü olduğunu vurgulayan Yapçan, Doğu Türkistan’ın Kazakistan’dan Kırgızistana, Özbegistan’dan Türkmenistana, Azerbeycan’dan Türkiye’ye hiçbir farkı olmadığını belirtti.
BİR TEK UYGUR KALANA DENK  MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ.
Yapçan Doğu Türkistan’da milyonlarca insanın hala toplama kamplarında olduğunu ve işkencelere maruz kaldığını kamuoyuna hatırlatarak, bir buçuk milyar nüfusa sahip olan Komünist Çin hükumetinin 35 milyonluk Doğu Türkistan halkına yaptığı zulüm ve işkencelere rağmen Doğu Türkistanlı Müslümanların direndiğini ve direneceğini, her ne olursa olsun dava ve inançlarından vazgeçmeyeceklerini dile getirdi.
 
Uygur Liderin Avukatları tarafından yapılan açıklamalara  göre bir daha ki duruşmanın 26 eylül 2019 tarihine ertelendiği aktarıldı.
MUHAMMED ALİ ATAYURT
Bu Haberi 797 kişi okudu!
03/05/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.