UYGUR HEKİMLER TÜRKİYE'DEN GÖREV TALEP EDİYOR

UYGUR HEKİMLER TÜRKİYE'DEN GÖREV TALEP EDİYOR


İstanbul’da faaliyet gösteren Geleneksel Uygur Tıbbi Uzmanları Türkiye'nin Çin virüsüne karşı mücadelesi için gönüllü olarak Türkiye’den görev talep ediyor.

Geleneksel Uygur Tıbbi Araştırmalar ve İlmi Çalışmalar Birliği ile Geleneksel Uygur Tıbbi Araştırmaları Vakfı üyelerinden uluşan 20'yi aşkın Doğu Türkistanlı hekimler bu zor günlerde ikinci vatanı Türkiye’ye gönüllü olarak hizmet vermeye hazır olduklarını açıkladı.

Geleneksel Uygur Tıbbi Araştırmalar ve İlmi Çalışmalar Birliği Başkanı ve Geleneksel Uygur Tıbbi Araştırmaları Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Mutellip Emçi tarafından yapılan açıklamada, “Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan Çin virüsü dünyayı tahdit ederken, aynı zamanda Türkiye’yi de etkilediğini, Başta Türkiye'de ikamet eden Uygur Türkü hekimler olmak üzere, zor günlerde Türkiye'nin yanında olmak için gönüllü olarak hizmet vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Uygur Türkü hekimler 2500 senelik köklü geçmişe sahip geleneksek Uygur tıbbini Ataları İbni SINA dan miras aldığı gibi, zamanın ihtiyacına uygun şekilde geliştirerek devam ettirmekte olduğunu belirterek Uygur hekimlerin mesleki birikimlerini ve hekimlik hizmetlerini Türkiye için sunmaya hazır olduğunu ifade etti.

Son dönemlerde Doğu Türkistan’da arttan Çin zulmü yüzünden Türkiye’ye sığınan Prof. Mutellip Emçi ayrıca, Çin’de Uygur Geleneksel Tip Enstitünün müdürlüğünü yürüttüğü dönemlerde, yine Çin’de ortaya çıkan SARS virüsüne karşı mücadelede Uygur Geleneksel Tip Enstitünün çok etkin rol üstlendiğini ve Hongkong başta olmak üzere Çin’in iç bölgelerine her gün yüz binlerce paket Uygur alternatif tip ilaçlarını göndererek, hastaların tedavi edilmesinde Uygur ilaçlarının kendini kanıtladığını, dolaysıyla Çin hükumetinin de Enstitüye bağlı Uygur geleneksel ilaç fabrikasının üretim kapasitesini arttırmak için özel bütçe ayırmak zorunda kaldığını anlattı.

Prof. Mutellip Emçi tecrübeli Uygur hekimlerle İstanbul’da kurduğu dernek ve vakfın virüse karşı ilaçları İstanbul’da üretecek ve hastaları tedavi edecek donanıma sahip olduğunu, dolaysıyla bütün üyeleri ile birlikte Çin virüsüne karşı mücadelede İkinci vatanı olarak gördüğü Türkiye’ye gönüllü hizmet vermek istediğini ve etkin görev talep edeceklerini aktardı.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt

 

Bu Haberi 372 kişi okudu!
02/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.