UYGUR ÇOCUKLARIN TUTULDUĞU YATILI OKULLARDA ŞİDDET GÖRDÜĞÜ ORTAYA ÇIKTI
SON DAKİKA

UYGUR ÇOCUKLARIN TUTULDUĞU YATILI OKULLARDA ŞİDDET GÖRDÜĞÜ ORTAYA ÇIKTI

Doğu Türkistan’da ebeveynleri sözde eğitim adı altındaki ceza kamplarına götürülmesinin ardından öksüz çocuklara açılan “melekler yuvası” adındaki okullar hakkında geçtiğimiz aylarda Çin’in yayın organı CGTN tarafından belgesel filmi yayınlanmıştı.

Ancak Çocuk kampları ile ilişkin ortaya çıkan yeni bilgiler, Çin’in uluslararası topluma yalan söylediğini açık ediyor.

Bitter Winter haberine göre Doğu Türkistan'ın batı bölgesindeki Çinlilerin sevgi evi veya melekler yuvası diye adlandırdığı Çocuk yetiştirme merkezlerinde kalan çocuklardan özellikle bahsı geçen 9 yaşındaki Gülnar isimli kız çocuğun anne babası ceza kampına kapatıldıktan sonra bu okula getirildiği o günden beri hiç gülümsemediği yönündeydi.

Yatılı okulda görevli eğitmenin Bitter Winter’e verdiği bilgilere göre genelde öğrencilerin şiddet ve kötü muameleye uğradıkları , beslenmelerinin yetersiz oldukları , çoğunun psikolojik bozukluk yaşadığı , her öğrenciye altı ayda bir sabun ve dış macunu verileceği , banyo için sıcak su olmadığı, çocukların hijyensiz musluk suyu içmek zorunda olduğu ve okulun tek tip kıyafet zorunluluğuna rağmen her öğrencide bir adet kıyafet bulunduğu için çoğunun bitlendiği öğrenildi.

Hangi bölgede olduğu belirtilmeyen yatılı okulda 40'tan fazla Uygur çocuğun kaldığı belirtiliyorken diğer Çin haber kaynaklarına göre ise Doğu Türkistan genelinde 500 bin’den fazla çocuğun yatılı okullara yerleştirildiği aktarılıyor.

Ayrıca ÇKP’li (Çin Komünist Partisinin) yetkililerin Doğu Türkistan'daki 800’ü aşkın ilçenin her birinde en az bir yatılı ilk ve orta okul kurmayı hedeflediği öne sürülüyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 133 kişi okudu!
10/03/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.