UYGUR ASILLI NURİ TÜRKEL ABD KONGRESİ DİNİ ÖZGÜRLEKLER KOMİTESİ KOMİSERLİĞİNE ATANDI

UYGUR ASILLI NURİ TÜRKEL ABD KONGRESİ DİNİ ÖZGÜRLEKLER KOMİTESİ KOMİSERLİĞİNE ATANDI

Doğu Türkistanlı ABD Vatandaşı Uygur Türkü Dr. Nuri Türkel ABD yönetimine bağlı bağımsız bir kuruluş olan Uluslararası Dini Özgürlükler Komitesine ( USCIRF) komiser tayin edildiği açıklandı.

ABD Parlamentosunun alt Kanadı Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi (D-CA)  tarafından bir hukukçu aynı zamanda Uygur İnsan Hakları Savunucusu ve aktivisti olan Uygur Türkü Av. Dr. Nuri Türkel’in ABD’nin Uluslararası Din Özgürlüğü Komitesi üyeliğine atandığı bildirildi.

ABD Federal Hükümetine bağlı olarak çalışan Uuluslararası Dini Özgürlükler Komitesinin kurumsal internet sitesinde Komite Başkanı Tony Perkins imzası ile yayınlanan bildiride şu ifadelere yerverildi : “ABD’lı bir Uygur, deneyimli Avukat ve hukukçu aynı zamanda İnsan Hakları Savunucusu olarak öne çıkan Nuri Türkel’in Komitemiz üyeliğine atanmasından onur duyuyoruz. Dünya’da ve özellikle Çin’de yaşayan Uygur Müslümanların dini özgürlekleri konusundaki durumu hakkında çok önemli yararlar sağlayacağını umit ediyoruz ve aramıza hoş geldiniz diyoruz.” sözleri ile duyurdu.

ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Komitesi Başkan Yardımcısı Gayle Manchin ise “Nuri Türkel deneimli bir hukukçu ve başarılı bir avukat olmasının yanında mensubu olduğu Uygur toplumunun ihlal edilen dini özgürlekleri ile çiğnenen insan haklarını savunmaya yönelik çalışmaları ile tanınmış bu konuda özverili ve önemli çalışmalar yürütmüştür. Kendisinin Komitemizin çalışmalarına yeni görüşler ve yöntemler getirerek büyük katkılar sağlayacağını ümit ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

Dünya Uygur kurultayı ve Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği gibi Diasporadaki önemli Sivil Toplum kuruluşlarından da destek alan Uygur Türkü avukat Nuri Türkel’in başarılı çalışmalarıyla Doğu Türkistan davası ve mazlum halkın hak hukuk, dini özgürlükler konusunda yeni bir merhaleye taşınması bekleniyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 253 kişi okudu!
27/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.