URUMÇİ MERKEZLİ 5G AĞI İLE ÇALIŞAN AKILLI ŞEHİRLER GELİYOR

URUMÇİ MERKEZLİ 5G AĞI İLE ÇALIŞAN AKILLI ŞEHİRLER GELİYOR

Çin komünist Partisinin Doğu Türkistan’da 5G ağlarını yaygınlaştırmak için yeni bir plan geliştirdiği öğrenildi.

Çin’in organ yayını Xinjiang gazetesine göre Doğu Türkistan Bilgi ve İletişim İdaresi Urumçi merkezli 5G ağ inşaatını genişleteceğini ve 2021'in sonuna kadar tüm şehirlerde 5G ağ kapsama alanı sağlayacağını duyurdu.

Çin’in en büyük teknoloji şirketi olan Huawei 2014 yılından bu yana Çin’deki 500’den fazla şehri “akıllı şehir” kapsamına almış Doğu Türkistan’da ise alt yapı işlemleri için üç büyük telekomünikasyon şirketlerine ihale vermişti, ancak bu şirketlerin isimlerinin açıklanmadığı biliniyor.

Bilgilere göre 2019 yılında 126 milyon Yuan bütçe ayrılan proje kapsamında 518 nokta 5G gösteri ve ticari test istasyonu olarak belirlendiği ortaya çıktı.

Çin kaynaklarına göre 2021 yıl sonuna kadar tamamlanması planlanan şebeke çalışmalarının geliştirilmesi için bölgede 5G alt yapı inşaat tanıtımının yoğun bir şekilde yürütüldüğü öne sürülüyor.

Gözlemciler ise bunun Uygur Türkleri ve diğer etnik gurupları yok etme hedefi ile bölgedeki mutlak gözetimi temel alan "polis devleti" sistemini daha da güçlendireceğini kaydetti.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 305 kişi okudu!
11/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.