URUMÇİ’DEKİ CESETLER MEZARLARINDAN ZORLA ÇIKARILDI.
SON DAKİKA

URUMÇİ’DEKİ CESETLER MEZARLARINDAN ZORLA ÇIKARILDI.

Çin rejimi son 2 yıldır Doğu Türkistan’da Uygur Türklerinin defin işlemlerinde bazı uygulamalar ve kısıtlamalar getirerek bu kapsamda Uygur Türk İslam Medeniyetini yansıtan mezarların üzerindeki hilal ve yıldız simgesinin bulunmasını Yasaklamıştı. 

18 mayıs 2018 de çıkarılan mezarlıkların değiştirilmesine ilişkin yazılı talimata göre Doğu Türkistan’ın bir çok ilinde, merkezi hükumete bağlı defin işleri idaresince Uygur Türklerine ait mezarlar değiştirilerek yerine 4 Katlı mezarlar yapılıyor. 

Son gelen bilgilere göre Başkent Urumçi’de topraktan yapılmış mezarların 4 katlı beton mezarlara dönüştürüldüğü, bu çerçevede Urumçi ve diğer şehirlerdeki mezarlıklarda cenaze kabulunun durdurulduğu, mevcut mezarların veya önceden satılmış mezarlık yerlerin sahipleri kendisine ait mezarları belirlenen beton mezarlara taşıma işlerine mesul olmalarının şart olduğu, aksi taktirde sahipsiz mezarlar olarak belirlenerek ilgilenilmeyeceği ileri sürülüyor. 

Gözlemciler ise Uygurlara ait mezarlar sırf Türk islam mimarisi olduğundan Çince bir görünüm ortaya çıkarılmak adına ölülere bile zulmedildiğini kaydetti.

MUHEMMED ALİ ATAYURT
Bu Haberi 779 kişi okudu!
18/07/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.