URUMÇİ’DE “TOPLU DEĞİŞİM” BAŞLADI

URUMÇİ’DE “TOPLU DEĞİŞİM” BAŞLADI

Geçen hafta başı Xinjiang Daily gazetesinde çıkan bir habere göre Urumçi şehir yönetimi tarafından Tanrıdağ reyonundaki 90'dan fazla yerleşim alanının “Toplu değişim” kapsamına alındığı açıklandı. Haberde yerleşim alanı sakinlerine Restorasyon çalışmaları sonlandığında daha rahat ve güvenli yaşam ortamı sağlanacağı sözü verildiği belirtiliyor.

Eski yapıları ve gece pazarlarıyla meşhur Tanrıdağ bölgesi Urumçi’de Uygurların yoğun yaşadığı semtlerden biri. Projenin bu yıl Mayıs ayı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

21.000'den fazla Uygur Türkünü ilgilendiren projenin Özellikle Tanrıdağ bölgesinde uygulamaya konulması 2009'daki "5 Temmuz Urumçi katliamı"ndan sonra Urumçi’de bulunan ve çeşitli bölgelerden gelen Uygurların “Sosyal istikrar” bahane edilip zorla yurtlarına geri gönderilmesi sonucu bölge nüfusun büyük ölçüde Çinlileri kapsadığı gözlemlenmişti.

Uzmanlar proje hakkında Çin hükümetinin Urumçi'deki yerleşimci Çinlilere taahhüt ettiği gibi güvenli alan hazırlamaya giriştiğini kaydederken bu şekilde Urumçi’ye daha fazla Çinli alabilmek için Uygurları toplu konuta yerleştirerek kontrol altında tutma hedefi olduğuna dikkat çekiyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 542 kişi okudu!
21/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.