URUMÇİ’DE BİR ÇOK CAMİ ÇİNCE YAPILARA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ
SON DAKİKA

URUMÇİ’DE BİR ÇOK CAMİ ÇİNCE YAPILARA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Çin komünist hükümetinin yıllardır Doğu Türkistan’da yürüttüğü kültür katliamı ve etnik temizleme uygulamaları kapsamında Urumçi şehrinin kadim semtlerinin yok edilmeye başladığı ortaya çıktı.

2017'den beri Doğu Türkistan’ın Urumçi şehrinde yaşayan Uygur, Kazak ve Kırgız Türklerine ait milli tarzı yapıların yerine Çince görünüm vermeye çalışan Komünist rejim şu ana kadar Müslümanların yaşadığı 13 mahalleyi Restorasyon bahanesiyle yıktığı bu sırada 100 bin haneden 300 binden fazla insan taşınmak zorunda kaldığı öğrenildi.

Bilgilere göre Çin güçlerinin Urumçi şehrinden Uygur milli kültür medeniyetinin izlerini silmek adına Baitullah Camii, Haba (Nehir kenarı) Camii, Dawan Yopurga Camii (Jidui) ve Batı Demiryolu İstasyonu Uygur Camiide dahil olmak üzere bir çok Camiyi yıktığı biliniyor.

Çinli yetkililer İslam karşıtı politikalarını yasallaştırmak için 2014’te ilan ettiği İslam dinini Çinlileştirme siyaseti çerçevesinde Doğu Türkistan Müslümanlarını ortadan kaldırmayı hedefliyorken aynı zamanda İslamı sembolize eden tüm yapıları yıkıyor, İbadet yerlerini kapatıyor veya Çin görünümü vermeye çalışıyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 375 kişi okudu!
14/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.