URUMÇİ BÜYÜK PAZAR HALKA AÇILDI. KİMSE MASKESİZ İÇERİ ALINMIYOR
SON DAKİKA

URUMÇİ BÜYÜK PAZAR HALKA AÇILDI. KİMSE MASKESİZ İÇERİ ALINMIYOR

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve sonra tüm dünyaya yayılan Wuhan virüsü nedeniyle hükmet yetkilileri yaklaşık 40 gündür Doğu Türkistan genelinde sokağa çıkma yasağı ilan etmişti. Fakat ekonomisi ciddi anlamda zarar gören Çin, bölgeden Uygur gençleri köle olarak çalışmaya gönderirken virüsün yayılması azaldı denilerek yasağın kalktığı bildirildi.

Çin’in organ yayını XinJang gazetesinin verdiği haberine göre Urumçi Tanrıdağ bölgesinde bulunan ve turizmin en yoğun olduğu Uluslararası Büyük Pazarın kamuoyuna açıldığı duyuruldu.

1.759 mağazası bulunan Büyük pazarın dün öğle saatlerinden itibaren ticarete açıldığı öğrenildi.

Urumçi Uluslararası Büyük Pazar Yönetim Komitesi direktörü Yu Shenjiang, yaptığı basın açıklamasında 10 Mart öğle itibariyle ana pazar merkezinin geçici olarak kapalı kalacağı ve Pazarın kuzey-güney kısımlarının açılmasıyla beraber 6 noktada kurulan kontrol merkezilerinin faaliyet göstereceğini bildirdi.

Pazara giren yerli ve ya Çinli turistlerin ateşini ölçtükten sonra maske takması, birbirleri ile belirli mesafe oluşturması talep ediliyor.

Restoranların’da geçici olarak hizmet veremeyeceği iddia edilirken İnsanların Maskesiz Pazara alınmayacağı ileri sürülüyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 152 kişi okudu!
13/03/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.