ULUSLARARASI DOĞU TÜRKİSTAN STK’LAR BİRLİĞİNDEN BASIN AÇIKLAMASI

ULUSLARARASI DOĞU TÜRKİSTAN STK’LAR BİRLİĞİNDEN BASIN AÇIKLAMASI

11 Ocak'ta Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinden Bir Heyet üç Haftadır İstanbul Çin Konsolosluğu Önünde Ailesi ve Akrabaları İçin Nöbet Tutan Uygur Türklerine Destek Ziyaretinde Bulunarak Basın Açıklaması Yaptı.

İstanbul'daki Çin Başkonsolosluğu önünde barışçıl bir şekilde protesto yapan Uygur gençlerini ziyaret sırasında Uluslararası Doğu Türkistan teşkilatlar Birliği adına konuşan Doğu Türkistan Alimler Birliği Başkan yardımcısı Mahmudjan Damullam, Çin'in Doğu Türkistan'daki soykırım politikalarına karşı Çin Konsolosluğu önünde üç haftadır ayakta kaldıkları için gençlere teşekkür ederek herkesin bu haklı mücadeleye katılmaları ve Çin'e karşı direnişe bireysel veya toplumsal olarak destek vermelerini istedi.

Ayrıca Doğu Türkistan İnsan Hakları İzleme Örgütü genel Sekreteri Nuriddin İzbasar, “Çin, Doğu Türkistan halkını sözde eğitim adına hapishanelerde ve kamplarda hapsetti. Doğu Türkistan'daki kampları uluslararası toplumu yanıltmak için sözde bir "teknik eğitim merkezi" olarak tanıtıyor olsa da, tutuklular arasında doktorlar, profesörler ve aydınlar var. Çin bu gerçeği asla örtemeyecektir. Açıklamasını yaptı.

“Uygur Türklerinin buradaki faaliyetlerini destekliyoruz” diyen İzbasar, Uluslararası Doğu Türkistan teşkilatlar Birliği adına Çin’in aile bireylerimizin nerede olduğu hakkında bilgi vermek, tüm Doğu Türkistan halkının aileleri ve yakınları ile iletişim kurabilmeleri için en basit insan haklarını sağlamakla birlikte kampları ve zorunlu çalıştırmayı en önemliside Doğu Türkistan halkına yönelik soykırımı derhal durdurması gerektiğini söyledi.

Muhammed Ali ATAYURT

Bu Haberi 82 kişi okudu!
13/01/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.